wersja testowa serwisu

Aktywna historia z Muzeum Ziemi Wieluńskiej

007_DSC_3220

Muzeum Ziemi Wieluńskiej to nie tylko wystawy stałe i czasowe, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy, ale także historia w praktyce.

Już po raz VI w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbył się Muzealny Rajd Rowerowy „Wszystkie drogi prowadzą do Ożarowa", który rozpoczął się minutą ciszy dla uczczenia zmarłego Pawła Packiego, prezesa oddziału Jurajskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Uczestnicy rajdu pokonali trasę 16 km w dużej mierze wiodącą śladem kolejki wąskotorowej spod Muzeum Ziemi Wieluńskiej do Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział MZW. Po drodze rowerzyści zawitali do Stajni Emirat, gdzie prócz podziwiania umiejętności koni, można było wybrać się na krótka przejażdżkę.

Metą tegorocznego rajdu był ożarowski dwór. To doskonałe miejsce na relaks i wypoczynek owiany wiatrem historii. Rajd był też okazją, by zobaczyć to miejsce przed gruntownym remontem zaplanowanym w okresie jesień 2020-wiosna 2022.

Kolejnym wydarzeniem w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa był wernisaż wystawy malarstwa Anety Jaźwińskiej "Piękno stworzenia". Prawie 30 prac artystki tchnie kolorem, energią i miłością do natury. Wieluńskiej publiczności jej twórczość znana jest przede wszystkim z wystaw poplenerowych "Z biegiem Warty". Malarka w Kamionie bywa od 2001 roku.

Aneta Jaźwińska studia artystyczne rozpoczęła w 1991 roku w Ontario College of Art w Toronto. Później kontynuowała je w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom z projektowania graficznego rozszerzony o aneks z malarstwa i grafiki warsztatowej u prof. Juliana Pałki obroniła z wyróżnieniem w 1997 roku. Od 1996 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Od 1998 roku prowadzi zajęcia w pracowni Rysunku i Malarstwa na Wydziale Grafiki EAS. W 2010 roku uzyskała doktorat na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Swoistą żywą lekcją historii była Gra Miejska poprowadzona z wykorzystaniem stanowisk "Wieluńskiego Szlaku Roku 1920". Szlak ten przygotowano w ramach zadania "Młodzi aktywni 1920 - Młodzi pamiętają 2020" zrealizowanego w programie dotacyjnym Koalicje dla Niepodległej. Organizatorem zadania jest Muzeum Ziemi Wieluńskiej wraz z Partnerami: Katolickim Liceum Ogólnokształcącym Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Biskupa Teodora Kubiny, Stowarzyszeniem Historycznym Bataliony Obrony Narodowej i Hufcem Łask Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej reprezentowanym przez wieluńskich harcerzy.

Grę miejską poprzedziła przygotowana przez Katolickie Liceum Ogólnokształcące inscenizacja przedstawiająca pożegnanie kilkudziesięciu uczniów Gimnazjum Realnego im. Tadeusza Kościuszki, którzy w lipcu 1920 r., odpowiadając na apel polskich władz wraz ze swym nauczycielem Józefem Sobińskim, zgłosili się na ochotnika do Wojska Polskiego. Pragnęli bronić Ojczyzny przed wojskami Armii Czerwonej, które latem 1920 r. zagroziły stolicy Polski.

W grze miejskiej udział wzięli uczniowie i nauczyciele wieluńskich szkół średnich: Zespołu Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika, I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Biskupa Teodora Kubiny. W organizację stanowisk gry miejskiej oprócz organizatora i partnerów zaangażowani byli przedstawiciele Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich oraz grupa Walhalla Inscenizacje historyczne z Wielkopolski.

Zakończenie i podsumowanie wydarzenia miało miejsce na placu Legionów, gdzie dyrektor MZW Jan Książek podziękował uczestnikom gry oraz partnerom zadania i wraz z Zastępcą Burmistrza Wielunia - Joanną Skotnicką-Fiuk oprócz pamiątkowych dyplomów wręczył im publikacje traktujące o historii Wielunia.

Uczestnicy wydarzenia skorzystali również z możliwości zapoznania się z prezentowaną w Muzeum Ziemi Wieluńskiej wystawą "Do broni! Mieszkańcy ziemi wieluńskiej w walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej w latach 1918-1921".

źródło: UM Wieluń