Chciał uniknąć zderzenia ze zwierzęciem, uderzył w drzewo

Chciał uniknąć zderzenia ze zwierzęciem, uderzył w drzewo

Policjanci z komisariatu w Osjakowie wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w miejscowości Konopnica. 18-latek kierujący renault clio chcąc uniknąć zderzenia z sarną zjechał z drogi i uderzył w drzewo. 

Do zdarzenia doszło 28 listopada około godziny 19: 00 na ulicy Łysogórskiej w miejscowości Konopnica. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący Renault Clio, 18-letni mieszkaniec powiatu łaskiego, chciał uniknąć zderzenia z sarną, która nagle wbiegła na drogę. 

- Próbując ominąć zwierzę, zaczął gwałtownie hamować, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze, a następnie uderzył w przydrożny znak drogowy oraz drzewo. W wyniku tego zdarzenia kierowca Renault oraz 15-letnia pasażerka z obrażeniami ciała trafili do placówek medycznych. Badanie alkomatem wykazało, że 18-latek był trzeźwy. Obecnie policjanci z komisariatu w Osjakowie ustalają szczegółowo okoliczności i przyczyny tego wypadku - mówi asp. sztab. Katarzyna Grela.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach leśnych oraz wiejskich. Okres jesienny to czas wzmożonej migracji dzikich zwierząt. Drogi zlokalizowane w rejonie pól i lasów utrudniają im bezpieczne przejście. W takich miejscach często dochodzi do zdarzeń drogowych, które nierzadko kończą się tragicznie także dla ludzi. Dlatego zachowajmy ostrożność i bezpieczną prędkość, aby w przypadku pojawienia się na drodze dziko żyjącego zwierzęcia, móc w odpowiedniej chwili zahamować i uniknąć kolizji bądź wypadku.

Pamiętajmy:
• ​do większości zderzeń dochodzi na drogach przebiegających przez las oraz przez tereny wiejskie
• dzikie zwierzęta najbardziej są aktywne o zmierzchu i o świcie,
• zwracajmy baczną uwagę na pobocza,
• oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka,
• jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę, bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie,
• ​dostosuj prędkość do panujących warunków, zwracaj uwagę na znaki
• przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość.

Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym. Należy natychmiast zawiadomić policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny poinformuje odpowiednie służby i lekarza weterynarii oraz skieruje na miejsce patrol policji.