Dwa potrącenia na przejściach dla pieszych w ciągu jednego dnia! Policjanci apelują o zachowanie ostrożności

policja-trojkat-noc
fot, policja

W piątek (2 lutego 2024 roku) na terenie Wielunia doszło do dwóch potrąceń na przejściach dla pieszych. Po raz kolejny apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w tym trudnym okresie zimowym. Niekorzystne warunki atmosferyczne, szybciej zapadający zmrok wpływają negatywnie na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce około godziny 14.35 w Wieluniu na ulicy Młodzieżowej. Jak wynika ze wstępnych ustaleń mundurowych doszło tam do potrącenia 18-latka wchodzącego na przejście dla pieszych. W zdarzeniu uczestniczył volkswagen passat, którym kierował 48-latek. W wyniku tego zdarzenia do szpitala trafił 18-letni pieszy, na szczęście nie doznał on żadnych poważniejszych obrażeń. Obecnie wieluńscy mundurowi prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie celem ustalenia szczegółowych okoliczności tego zdarzenia.

Do drugiego poważniejszego w skutkach zdarzenia doszło tego samego dnia przed godziną 18.00 w Wieluniu na ulicy 18 Stycznia. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń policjantów 70-latek kierujący hyundaiem potrącił na przejściu dla pieszych 67-latka. Pieszy z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Obecnie okoliczności tego wypadku są wyjaśniane przez wieluńskich śledczych.


Apelujemy zarówno do kierujących, jak i pieszych o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Pamiętajmy, że obowiązujące przepisy nakazują ustąpienie pierwszeństwa pieszym wchodzącym lub przechodzącym przez przejście dla pieszych. Zbliżając się do przejścia dla pieszych kierujący pojazdem musi zachować szczególną ostrożność, a więc m.in. każdorazowo zredukować prędkość, tak aby móc swobodnie się zatrzymać, nie narażając na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego. Trzeba bacznie obserwować nie tylko samo przejście dla pieszych, lecz także jego okolicę, aby umożliwić bezpieczne skorzystanie z przejścia tym, którzy właśnie na nie wchodzą.

Z kolei piesi muszą również pamiętać o obowiązku zachowania ostrożności, aby każdorazowo, gdy zbliżają się do przejścia dla pieszych, upewniali się, że bezpiecznie mogą na nie wejść. Zabrania się pieszemu wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Dodatkowo piesi, którzy wchodzą na jezdnię lub przekraczają ją (także na przejściu dla pieszych) nie mogą korzystać z urządzeń elektronicznych m.in. ze smartfona w sposób utrudniający obserwowanie sytuacji na jezdni czy przejściu dla pieszych. Przypominamy również pieszym o tym, że poruszając się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Niewielki odblask może uratować życie i zdrowie.

Źródło: KPP Wieluń