wersja testowa serwisu

Działania „Bezpieczna droga do szkoły” także w powiecie wieluńskim

264-13572_20210909-123326_1
fot. KPP w Wieluniu

Jak co roku mundurowi z wieluńskiej „drogówki" prowadzą wzmożone działania kontrolno prewencyjne pn. „Bezpieczna droga do szkoły", które w tym roku potrwają do końca września. W tym czasie w rejonach placówek oświatowych pojawia się więcej partoli, które dbają o bezpieczeństwo dzieci udających się do szkół i przedszkoli. Ponadto mundurowi z wydziału prewencji wieluńskiej komendy spotykają się z najmłodszymi edukując ich na temat bezpiecznego poruszania się po drogach.

Wrzesień jest miesiącem, w którym działania policjantów są ukierunkowane szczególnie na dobro osób małoletnich. W celu uświadomienia dzieciom zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać zarówno w drodze do szkoły, jak i podczas powrotu do domu funkcjonariusze właśnie w tym okresie przeprowadzają cykl spotkań z najmłodszymi.

W tym tygodniu takie spotkania odbyły się w placówkach oświatowych w Kurowie, Konopnicy, Osjakowie, Szynkielowie, Rychłocicach oraz szkole katolickiej w Wieluniu. W trakcie spotkań mundurowi przekazywali dzieciom jak bezpiecznie poruszać się po drogach, jak również wskazywali jak w praktyce zastosować zdobytą wiedzę. Szczególną uwagę skupiono na zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, poruszania się po drodze w przypadku braku chodnika lub pobocza oraz jazdy rowerem. Wskazywano również, jak ważną rolę w bezpieczeństwie pieszych odgrywają prawidłowo noszone elementy odblaskowe.

Policjanci przypominają także, że ogromny wpływa na bezpieczeństwo dzieci mają opiekunowie, którzy od początku powinni przypominać i utrwalać z najmłodszymi podstawowe zasady, do których zaliczyć możemy m.in. :

  • Do szkoły idź drogą uczęszczaną. Nie przechodź " na skróty" przez miejsca ustronne
  • Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.
  • Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.
  • Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.
  • Wychodząc z domu zawsze informuj rodziców lub opiekunów dokąd idziesz, z kim i kiedy wrócisz.
  • Podczas zabawy nie oddalaj się od miejsca zamieszkania. Przebywaj w grupie innych dzieci i ich opiekunów.
  • Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.

źródło: KPP w Wieluniu

Zobacz zdjęcia: