wersja testowa serwisu

Gminne Koło Historyczne w Osjakowie: Za nami kolejne spotkanie

iii_spotkanie_gminnego_koo_historycznego_20211115_1892417470
fot. GBP w Osjakowie

Z inicjatywy Wójta Gminy Osjaków Jarosława Trojana zostało powołane Gminne Koło Historyczne z siedzibą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Osjakowie.

Spotkania mają charakter otwarty i nieformalny – Wójt Jarosław Trojan zachęca do przyjścia i podzielenia się swoją wiedzą na temat wsi należących do gminy Osjaków, a także przypomnienia sylwetek ludzi, związanych z jego dziejami (spotkania odbywają się raz w miesiącu). 

W poniedziałek, 8 listopada odbyło się III spotkanie Gminnego Koła Historycznego, a zaproszonym gościem był Wiesław Dworniak autor książki „Młynarze powiatu wieluńskiego od końca XVIII w. do I wojny światowej w dokumentach metrykalnych".

Autor z zawodu lekarz kardiolog, a prywatnie miłośnik historii, w szczególności regionalnej. Podczas poniedziałkowego spotkania w bibliotece opowiadał między innymi o tym, jak zrodził się pomysł na książkę o młynarzach powiatu wieluńskiego.

Ponad dziesięć lat temu zaczął tworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny i okazało się, że jego rodzina wywodzi się z tej okolicy, a jego prapradziadek ożenił się z młynarzową, z wdową i od tej pory rozpoczęły się poszukiwania dalszej rodziny, tej młynarskiej. Do tej pory nie zostały odnalezione akta zgonu praprababki. 

Ażeby pozyskać niezbędne informacje potrzeba wiele czasu , aby przejrzeć dokumenty metrykalne, żeby się dowiedzieć o małżeństwach, urodzeniach, o zmarłych.

Autor odpowiadał, gdzie znajdowały się młyny w naszej gminie, jak wówczas żyły rodziny młynarskie, że były ze sobą bardzo skoligacone, co dwa lata się przemieszczały, a dodatkowo wyróżniały się spośród innych rodzin swoim majątkiem.

źródło: GBP w Osjakowie