„Ile waży słowo”- debata społeczna dotycząca zjawiska hejtu i mowy nienawiści

264-192199
fot. KPP Wieluń

Wieluńscy mundurowi we współpracy z II Liceum Ogólnokształcącym w Wieluniu im. Janusza Korczaka zorganizowali debatę społeczną pn. "Ile waży słowo". Głównym celem tego projektu było uświadomienie, jakim zagrożeniem jest hejt i mowa nienawiści, jak przeciwdziałać tym zjawiskom oraz bezpieczeństwo w sieci. Wśród zaproszonych prelegentów wystąpili przedstawiciele: Zarządu terenowego w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieluniu. Gościem specjalnym był Mateusz Walczak - na co dzień dziennikarz stacji telewizyjnej TVN24.

Hejt, cyberprzemoc, mowa nienawiści – tak często słyszy się o tych zjawiskach. Stąd też potrzeba wspólnych działań, aby uświadamiać młodzież o zagrożeniach płynących z internetu. Taki cel przyświecał zorganizowanej w dniu 10 kwietnia 2024 roku w II Ogólnokształcącym w Wieluniu im. Janusza Korczaka debacie społecznej pn."Ile waży słowo". Projekt ten skierowany został do uczniów liceum i był doskonałą okazją do edukowania i uwrażliwiania młodych ludzi aby nie pozostawali bierni i reagowali na wszelkie przejawy hejtu i mowy nienawiści w wirtualnym świecie. Podczas debaty wieluńską komendę reprezentował Komendant Powiatowy Policji w Wieluniu podinspektor Grzegorz Kurek. W debacie uczestniczyli również Renata Tatara – dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu, Daniel Sibiak – dyrektor oddziałów Dziennika Łódzkiego min. w Wieluniu oraz nauczyciel dziennikarstwa w II Liceum.

Internet jest nierozerwalną częścią naszego życia. Ze smartfonów czy komputerów korzystają również dzieci i młodzież. Negatywne i agresywne komentarze oraz wrogość ze strony innych, pozornie anonimowych osób, mogą dotknąć na różnych portalach i witrynach niemal każdego. Hejt jest jedną z form cyberprzemocy, która przejawia się agresją i nienawistnymi komentarzami. Może on przybierać różne postacie, od pełnych wulgaryzmów komentarzy, po obraźliwe memy, nagrania, czy też zmodyfikowane zdjęcia. Aby przeciwdziałać temu zjawisku należy przede wszystkim edukować młodych ludzi na temat zagrożeń, aby z jednej strony nie stali się ofiarami, a z drugiej aby nie byli autorami takich negatywnych zachowań.


W debacie wzięli udział przedstawiciele Zarządu terenowego w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Policjanci w swym bloku tematycznym poruszyli aspekty prawne dotyczące hejtu w sieci. Funkcjonariusze przedstawili czym jest hejt, jakie formy może przybierać oraz jak reagować na mowę nienawiści w wirtualnym świecie. Nie zabrakło również informacji dotyczących konsekwencji prawnych jakie można ponieś za pełne agresji i nienawiści komentarze kierowane w sieci wobec drugiej osoby. Policjanci podkreślali również, jak istotne jest to, aby osoba pokrzywdzona nie bała się szukać pomocy i nie obawiała się reakcji sprawców. Z kolei sprawcy takich czynów muszą pamiętać, że w sieci nikt nie pozostaje anonimowy i mogą ponieść konsekwencje prawne.

Gość specjalny debaty Mateusz Walczak, na co dzień dziennikarz z TVN 24, w swoim wystąpieniu opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z hejtem w internecie oraz o tym, jak można sobie radzić z tym problemem.

Kolejnym prelegentem była Barbara Puchała- dyrektor Poradni-Pedagogicznej w Wieluniu, która przedstawiła psychologiczne konsekwencje stosowania hejtu, wskazała również jak można sobie radzić z tym problemem i gdzie szukać pomocy w sytuacji gdy młody człowiek stanie się jego ofiarą.

Źródło: KPP WIeluń