Jeden dzień, dwa groźne zdarzenia drogowe. Policjanci apelują o trzeźwość i ostrożność

policja---napis-2
fot. policja

W minioną sobotę na drogach powiatu wieluńskiego doszło do dwóch groźnie wyglądających zdarzeń drogowych. Apelujemy o trzeźwość za kierownicą i zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce 25 listopada 2023 roku około godziny 4.30 w miejscowości Biała Kopiec. Według wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia kierujący audi nie dostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem, następnie zjechał do przydrożnego rowu. Tam pojazd wywrócił się na dach oraz uderzył w słup energetyczny. Samochodem podróżowało trzech mężczyzn. Policjanci ustalili, że za kierownicą audi w chwili zdarzenia siedział 26-letni mieszkaniec powiatu wieruszowskiego. Na szczęście uczestnicy tego zdarzenia doznali niegroźnych obrażeń ciała. Badanie alkomatem 26- letniego kierowcy wykazało, że miał 0,7 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna usłyszał już zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Odpowie również za wykroczenie spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Drugie zdarzenie miało miejsce tego samego dnia około godziny 23.15 w miejscowości Załęcze Małe. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń policjantów 19-latek kierujący mercedesem nie dostosował prędkości do warunków drogowym, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie uderzył w przydrożne drzewo. Mężczyzna z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Od 19-latka pobrano krew do dalszych badań. Szczegóły i okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają wieluńscy mundurowi.

Apelujemy o trzeźwość za kierownicą, pijani kierowcy, to ogromne zagrożenie na drogach. Osoba, która zdecyduje się prowadzić samochód pod wpływem alkoholu,musi liczyć się nie tylko z konsekwencjami prawnymi. Nieodpowiedzialna przejażdżka może się również skończyć tragedią na drodze. Reagujmy za każdym razem, gdy wiemy, że za kierownicę wsiada nietrzeźwy!

Pamiętajmy również o zachowaniu ostrożności na drodze i zdjęciu nogi z gazu. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy aura pogodowa bywa zmienna. Deszcz, śnieg, szybciej zapadający zmrok znaczenie pogarszają warunki drogowe. Na mokrej i śliskiej nawierzchni znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdu, a w takich warunkach nietrudno o zdarzenie drogowe. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ. Poruszajmy się zatem z taką prędkością, która pozwoli na kontrolowanie sytuacji na drodze.

Źródło: KPP Wieluń