wersja testowa serwisu

Jesień z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Wieluniu

IMG_5749-002

Pomimo niesprzyjającej jesiennej aury za oknem jednostki kultury Gminy Wieluń nie zwalniają tempa. Początek jesieni z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych.

We wrześniu miejska książnica wzięła udział w 9. edycji ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie". Wydarzenie odbyło się on-line. Fragmenty „Balladyny" Juliusza Słowackiego czytali: Marek Berger - Grabiec/Kanclerz/Pustelnik, Bogumiła Gońda - Wdowa, Eugeniusz Gońda - Chochlik/Filon, Bartłomiej Jaworek - Kirkor/Kostryn/Skierka, Anita Kuś - Goplana, Nina Pawlaczyk - Balladyna. Za wybór fragmentów odpowiedzialna była Ewa Głogowska.


Przy miejskiej bibliotece czynnie działa Dyskusyjny Klubu Książki. Ostatnie spotkanie dotyczyło książki Katarzyny Bereniki Miszczuk pt. „Szeptucha". Publikacja stanowi tom pierwszy serii „Kwiat paproci". Autorka w niesamowity sposób przedstawia współczesny świat, jednak daleki od tego, w którym funkcjonujemy. Okazuje się bowiem, że mitologia słowiańska to nie wymysł naszych babć. Przekonuje się o tym nasza bohaterka Gosława Brzózka, która świeżo po studiach medycznych wybiera się na obowiązkową praktykę u wiejskiej znachorki – szeptuchy.

Klubowiczki, podzieliły się na dwie grupy, jedne zachwycone książką, drugie umiarkowanie, jednak oba obozy zgodnie przyznały, że powieść pokazała im to o czym zapomniały, że nasze legendy oraz podania są równie ciekawe i niestety dzisiaj powoli odchodzą w niepamięć. Autorka w sposób humorystyczny przedstawiła losy Gosi i Mieszka, dlatego z uśmiechem na ustach można powiedzieć, że lektura należy do udanych. Zachęcamy do sięgnięcia po książkę.

Książki królowały również w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Masłowicach podczas "Dnia Książki", zorganizowanego przez kierownik filii bibliotecznej w Masłowicach Ilonę Banasiak oraz Bożenę Kubiak ze szkolnej biblioteki. Uczniowie pierwszej klasy opowiadali o swoich ulubionych lekturach i o tym jak ważną rolę odgrywają w ich życiu. Nie zabrakło również wspólnego czytania bajek. Na zakończenie spotkania, każdy uczeń wykonał zakładkę przy użyciu kartonowego szablonu.

Od października można podziwiać w głównym gmachu biblioteki wystawę malarstwa pejzażowego "Niech wszelkie tworzenie wielbi Boga". Autorami ekspozycji składającej się z 35 obrazów są: kapłan Archidiecezji Częstochowskiej, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Częstochowie, artysta malarz, historyk sztuki, ksiądz poeta Bogdan Blajer oraz 10-letnia Julianna Sitek uczennica Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Rudzie (prywatnie córka bratanicy księdza).

Podczas wernisażu autorzy opowiedzieli o genezie wystawy,okolicznościach powstawania prac, inspiracjach oraz technikach użytych w malowaniu obrazów. Zarówno ks. Bogdan Blajer jak i Julianna przedstawili swoje artystyczne credo. Muzycznie spotkanie uświetnił występ wszechstronnie uzdolnionej Julianny Sitek. Zgromadzona publiczność miała okazję nabyć okolicznościowy katalog wystawy oraz trzeci tomik poezji ks. Bogdana Blajera "Chodzić po niebie".

Wystawa "Niech wszelkie stworzenie wielbi Boga" jest dostępna do 31 grudnia 2020 r. w godzinach pracy Biblioteki. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia obrazów!

Jury konkursu "Zawirusowani Czytaniem" wyłoniło zwycięzcę konkursu "Zawirusowani czytaniem". Wiersz czternastoletniego Denisa Tsochataridisa, ucznia Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Rudzie okazał się najlepszym spośród 8 prac, 7 w kategorii uczniowie klas 6-8 szkół podstawowych oraz 1 w kategorii szkoły średnie.

Wiersz rozpoczynający się słowami: "Za jednostkę chorobową... " znakomicie spełnia warunki poetyckiego turnieju. Pomysłowa kompozycja, stosowna forma dystychu, rym i rytm oraz koncept doskonale budują nastrój i obrazują wymowę utworu. Młody poeta zwrócił uwagę na pożytki płynące z czytania, by w celnej poincie za pomocą zwięzłych apostrof zachęcić czytelnika do korzystania ze skarbca literatury.

W kategorii szkół średnich jury nie przyznało nagrody głównej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i za zaangażowanie w przygotowanie prac. Wszystkie teksty zdaniem jury były na wysokim poziomie i spełniały warunki poetyckiego turnieju. A oto zwycięski wiersz:

Znasz jednostkę chorobową, co czytaniem się nazywa?
Z każdym rokiem, z każdą chwilą zarażonych wciąż przybywa. Po Wieluniu krąży fama od człowieka do człowieka:
"Źródłem tego zakażenia jest Publiczna Biblioteka!". Ta choroba tu dotyka przedszkolaków, emerytów,
Zamieniając małych, dużych w fantastycznych erudytów. Każdy człowiek jest myślący i ciekawy tego świata,
Więc nie oprze się czytaniu i z książkami się tu zbrata. Ortografia z gramatyką same wejdą mu do głowy
I słownictwo przebogate naszej pięknej polskiej mowy. Jeśli chcesz więc błysnąć w grupie elokwencją, oczytaniem,
Po książeczki biegnij zaraz! Daj zarazić się czytaniem!

8 października w Czytelni biblioteki odbyło się uroczyste wręczenie nagrody głównej - roweru w obecności pani Edyty Nowak-Stępień, przedstawicielki sponsora Firmy Zasada Bikes.

Jeszcze raz składamy gratulacje zwycięzcy. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie i zapraszamy indywidualnie po odbiór pamiątkowych dyplomów i nagród książkowych ufundowanych przez księgarnię Globus Jarosław Rozmarynowski.

Źródło: UM WIeluń