wersja testowa serwisu

Kompletnie pijany kierowca zatrzymany dzięki reakcji świadka. Mężczyzna "wydmuchał" ponad 3,4 promila

alkomat-alkohol

Zdecydowana postawa świadka pozwoliła zatrzymać nietrzeźwego kierującego. 27-latek miał ponad 3,4 promila alkoholu w organizmie oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz grozi mu kara do 5 lat więzienia.

W piątek, 3 września  dyżurny wieluńskiej komendy otrzymał zgłoszenie, iż w Czarnożyłach ujęto nietrzeźwego kierowcy. Skierowani na miejsce policjanci z wieluńskiej drogówki ustalili, że przypadkowy świadek zdarzenia zwrócił uwagę na kierowcę hondy, który podjechał na parking przed sklepem. Mężczyzna wysiadł z samochodu i chwiejnym krokiem poszedł do sklepu. Po chwili wrócił i ponownie wsiadł za kierownicę. Widzący tę sytuację świadek zareagował i zabrał kierowcy kluczyki, aby uniemożliwić mu dalszą jazdę. Wezwał też patrol policji.

Mundurowi zbadali stan trzeźwości 27-letniego kierowcy Hondy. Miał ponad 3,4 promile alkoholu w organizmie. Ponadto po sprawdzeniu w systemach policyjnych okazało się, że 27-latek posiada dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz nie stosowania się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za popełnione przestępstwa grozi mu teraz kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Wieluńscy policjanci składają serdeczne podziękowania czujnemu kierowcy za obywatelską i godną naśladowania postawę. Jego reakcja pozwoliła być może zapobiec tragedii. Przypominamy, że każdy świadek przestępstwa ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

źródło: KPP w Wieluniu