wersja testowa serwisu

Konopnica: Policjanci spotkali się z seniorami. Rozmawiano o bezpieczeństwie

264-139457
fot. KPP w Wieluniu

Wieluńscy mundurowi prowadzą różnego rodzaju działania profilaktyczne dotyczące seniorów. Głównym ich celem jest przede wszystkim zwiększenie uwagi i dbałości osób starszych w zakresie własnego bezpieczeństwa. Tym razem mundurowi spotkali się z seniorami w Gminnym Ośrodku Kultury w Konopnicy.

W trakcie spotkania, które odbyło się 23 listopada 2021 roku mundurowi rozmawiali z osobami starszymi o metodach jakie stosują przestępcy i radzili, jak uchronić się przed utratą pieniędzy. Policjanci przestrzegali, że znana metoda oszustwa „na wnuczka", jaką posługują się przestępcy jest często modyfikowana. Obecnie osoby o nieuczciwych zamiarach bardzo często podszywają się pod przedstawicieli banków, policjantów i różnych innych instytucji. Wskazano seniorom jak ważne jest zachowanie ostrożności podczas kontaktów z obcymi osobami.

Dużą uwagę poświęcono również tematyce związanej z bezpieczeństwem osób starszych jako uczestników ruchu drogowego. Omówiono kwestie dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach, senior - jako pieszy, rowerzysta czy kierujący pojazdami mechanicznymi. Mundurowi zwrócili uwagę na zmianę przepisów prawnych, które wprowadziły pierwszeństwo pieszych przed pojazdami nie tylko na przejściu dla pieszych, ale również pieszych zbliżających się do niego. Pieszym przypomniano o zakazie korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko. Mundurowi mówili również o konieczności noszenia odblasków, szczególnie w porze jesienno-zimowej, kiedy szybko zapada zmrok. Podczas spotkania przypomniano pieszym, że podobnie jak kierujący, także oni są obowiązani do uważania na drodze. Na koniec wszyscy otrzymali kamizelki odblaskowe ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi Oddział Terenowy w Sieradzu.

źródło: KPP w Wieluniu