wersja testowa serwisu

Kultura wysoka z Wieluńskim Domem Kultury

IMG_9472

Wieluński Dom Kultury nie zwalnia tempa. Oprócz bogatej oferty zajęć plastycznych, muzycznych czy tanecznych zapewnia kulturę na najwyższym poziomie.

Inteligentna satyra, humor, piosenki w tematyce kobieta - mężczyzna, relacja między nimi, szczęście - to tematy przewodnie spotkania w Kino - Teatrze Syrena z Andrzejem Poniedzielskim – satyrykiem, humorystą, poetą, aktorem, autorem tekstów piosenek min. dla Grzegorza Turnaua, Edyty Geppert, Seweryna Krajewskiego. Mistrz Mowy Polskiej, Ambasador Polszczyzny w towarzystwie: Pawła Jabłońskiego – instrumenty klawiszowe oraz Piotra Górki – kontrabas zaserwował uczestnikom wydarzenia humor najwyższych lotów.

Podczas drugiej edycji wydarzenia muzycznego „Alerta, alerta!" nawołującego do światowego pokoju, organizowanego w ramach upamiętnienia rocznicy bombardowania Wielunia przez hitlerowskie lotnictwo wystąpił kolektyw Masala SoundSystem z charyzmatycznym liderem Duże Pe. Nazwa zespołu Masala nawiązuje do brzmienia tradycyjnych instrumentów (sarangi, saz, suka, lira korbowa, drumla, darbuka, bendir, ney, mey…) i technik wokalnych (śpiew gardłowy) z Azji, Bliskiego Wschodu i Europy Wschodniej, kreatywnie wplecione w dynamiczne pętle bębnów, głęboki bas i społecznie świadomą, współczesną miejską poezję. Wszystko to serwowane jest publice z nieodzowną dawką dzikiej, punkowej scenicznej energii i "rozumnego szału".

Skład zespołu tworzą wirtuozi w swoich dziedzinach działania, wywodzący się z na pozór odległych muzycznych światów – takich jak muzyka ludowa i etniczna, hip-hop, reggae / dancehall czy nowoczesna muzyka elektroniczna. Ich wspólne działania artystyczne, ujęte w odpowiedni sposób, okazują się jednak doskonale współgrać i łączą się w fascynująca całość. Od melancholii orientalnego dub'u, przez bliskowschodni dancehall, po powalającą energię drum'n'bass'u. Od delikatności orientalnych brzmień po dziki i hałaśliwy elektro-ethno-punk. Od interpretacji starych ludowych melodii po buntowniczy rap pełen gorzkiego komentarza na temat kształtu współczesnego świata. Od północy po południe, od zachodu po wschód, od przeszłości po przyszłość. Od Tarnobrzegu po Bangladesz. Total Masala!(Info organizatora)

Na Dworcu Kulturalnym Wieluń Dąbrowa wystapiła jedna z najbardziej tajemniczych i nietuzinkowych postaci na polskim rynku muzycznym - Limboski. Autor rozdzierających serce ballad i drapieżne zwierzę koncertowe. Przez długi czas był kojarzony z anturażem i klimatami ála Tom Waits. Potem zwrócił się w stronę analogowego nagrywania i raczej rockowych brzmień, które można znaleźć na płycie „Poliamoria". Ostatnio natomiast przeniósł się do Berlina i jego najnowsze produkcje zdradzają fascynację nowoczesną elektroniką. To co się nie zmienia to świetne teksty i jeden z najgłębszych męskich głosów w Polsce!

Podczas koncertów solo Limboski gra na gitarze, fortepianie, tworzy na żywo pętle, śpiewa, robi beat box, używa sampli, a nawet gra na bębnie taktowym. Jest to wyjątkowe show, gdzie, jak sam twierdzi, najważniejszy jest ultrabliski kontakt z publicznością i całkowita wolność na scenie: „Podczas koncertów z zespołem tworzymy wspólnotę i zatapiamy się w piosence, natomiast podczas koncertów solo jestem sam, ale też dzięki temu jestem zupełnie wolny i czasami idę w nieoczekiwanym kierunku".

Wdarzeniem transmitowanym on-line ze względu na obostrzenia w czerwonej strefie był koncert pt. „Ballada wieluńska", który stacjonarnie odbył się w Kino-Teatrze Syrena. W muzyczną podróż zabrała słuchaczy orkiestra kameralna Primuz pod batutą Krzesimira Dębskiego wraz z solistką Anną Jurksztowicz. Wszystkich łaknących kultury na wysokim poziomie zapraszamy na https://www.facebook.com/watch/live/?v=351075449567602&ref=watch_permalink

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Wydarzeniem zamykającym muzyczne rozdanie na scenie Kino - Teatru Syrena był występ Renaty Przemyk. Artystka zaśpiewała piosenki z najnowszej płyty „Renata Przemyk i Mężczyźni", w towarzystwie Johna Portera oraz Leskiego. Klimatyczny koncert ze względu na wprowadzone obostrzenia odbył się niemal w kameralnej atmosferze. 

Zdjęcia i info: Wieluński Dom Kultury