„Łódzkie pamięta” 2024. Ruszył nabór wniosków!

inscenizacja---Belen
Inscenizacja Bitwy nad Wartą, Beleń 2023 (fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi)

Pamiętacie moc emocji i wzruszeń, których dostarczyła nam tegoroczna inscenizacja Bitwy nad Wartą? Organizacji takich właśnie wydarzeń, pielęgnujących polskość i tradycje narodowe, służy konkurs „Łódzkie pamięta". Ruszył nabór wniosków w kolejnej edycji. W puli jest pół miliona złotych.

- Wspieramy inicjatywy popularyzujące naszą lokalną pamięć i tożsamość. Inscenizacje, rekonstrukcje i podobne wydarzenia to lekcje historii na żywo i według mnie najlepszy sposób przybliżenia dziejów polskiego oręża – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego i zachęca do składania wniosków w konkursie.

Dotację – maksymalnie 50 tys. zł – można pozyskać na: organizację inscenizacji ważnych dla historii i tożsamości regionu łódzkiego; upowszechnianie wiedzy na temat niemieckich zbrodni w trakcie II wojny światowej, popełnianych na terenie obecnego województwa łódzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem Litzmannstadt Ghetto w kontekście 80. rocznicy jego likwidacji; upowszechnianie wiedzy na temat polskiego czynu zbrojnego podczas II wojny światowej w kontekście 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego; organizację wydarzeń historycznych ważnych dla tożsamości naszego województwa; wykonanie i montaż w przestrzeni publicznej województwa łódzkiego tablic upamiętniających wydarzenia i postacie ważne dla historii i tożsamości regionu.

Kto może wziąć udział w konkursie? Przede wszystkim organizacje pozarządowe, w tym fundacje i stowarzyszenia. Wnioski w wersji elektronicznej można składać za pośrednictwem portalu witkac.pl. Na oferty czekamy do 21 grudnia!

Szczegóły konkursu:

https://www.lodzkie.pl/kultura/drugi-otwarty-konkurs-ofert-pt-%E2%80%9E%C5%82%C3%B3dzkie-pami%C4%99ta%E2%80%9D-w-2024-roku

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi