wersja testowa serwisu

Mali ratownicy z Publicznego Przedszkola nr 3

DSC03528
fot. Publiczne Przedszkole nr 3 w Wieluniu

W Publicznym Przedszkolu nr 3 w Wieluniu w ramach współpracy z Fundacją Na Rzecz Rozwoju SPZOZ w Wieluniu - Dla Zdrowia, odbyły się warsztaty dla dwóch grup 6- latków z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej.

Głównym punktem spotkania i jednocześnie największą atrakcją były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Początkowo dzieci przyglądały się czynnościom wykonywanym przez ratownika, by później ćwiczyć pod bacznym okiem instruktora. Wychowankowie dowiedzieli się także, jak należy sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny oraz w jaki sposób wezwać pomoc i co najważniejsze, jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Ponadto dzieci dla utrwalenia, powtórzyły numery alarmowe.

Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku zagrożenia zdrowia i życia. Zdobyta wiedza sprawiła, że dzieci poczuły się „małymi ratownikami". Dzięki temu wiedzą, że nie należy bać się udzielać pomocy i potrafią zrobić to w sposób prawidłowy. Tę niezwykle potrzebną i godną naśladowania inicjatywę można podsumować słowami Johana Wolfganga Goethego: „Zawsze bądź szlachetny. Bądź do pomocy gotowy".

W tajniki pomoc przedmedycznej wprowadzili dzieci zaproszeni gości: ratownik medyczny Sebastian Jasiński oraz v – ce Prezes Fundacji Honorata Freus – Grzelak.

Zdjęcia i info: Publiczne Przedszkole nr 3