Najważniejsze wideo w ewi24

Miejscy strażnicy z nowymi uprawnieniami! Od piątku mundurowi mogą wręczać mandaty za te wykroczenia

Miejscy strażnicy z nowymi uprawnieniami! Od piątku mundurowi mogą wręczać mandaty za te wykroczenia

Od piątku, 20 października strażnicy miejscy i gminni w całej Polsce zyskają nowe uprawnienia, które umożliwią im wystawianie mandatów. Chodzi o przypadki związane z ruchem drogowym, ale i prawem budowlanym. W przypadku tych pierwszych, chodzi o nieprawidłową jazdę rowerem lub hulajnogą. Jeśli chodzi o nieruchomości strażnicy zyskują narzędzie do karania tych, którzy nie oznakują domu czy nie deklaracji o źródłach ciepła lub spalaniu paliw. Szczegóły poniżej.

Rozszerzenie uprawnień miejskich strażników to efekt wejścia w życie rozporządzenia z 28 września 2023 roku przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgodnie z tym dokumentem, od 20 października, czyli już od najbliższego piątku strażnik będzie mógł siegnąć po bloczek mandatowy w kilku przypadkach.

Po pierwsze kary finansowej od Straży Miejskiej mogą się spodziewać kierujących jednośladami, którzy poruszają się rowerem czy hulajnogą po drodze przeznaczonej tylko dla pieszych. Strażnicy wystawią też mandat za jazdę takim pojazdem po przejściu dla pieszych. W tych obu przypadkach wysokość mandatu waha się od 50 do 200 zł.

Wyższy, bo 200- złotowy mandat grozi tym osobom, które bez uprawnień jeżdżą rowerem, rowerem zaopatrzonym w silnik pomocniczy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm lub hulajnogą elektryczną, czy urządzeniem transportu osobistego.

Wprowadzone zmiany dają strażnikom możliwość karania także za inne wykroczenia niż te wynikające z naruszenia prawa o ruchu drogowym. Chodzi o nieruchomości.

Jedna ze zmian dotyczy termomodernizacji. Strażnik będzie mógł ukarać mandatem do 500 zł osobę, która wbrew obowiązkowi nie złoży deklaracji o źródłach ciepła lub spalaniu paliw. Najczęściej obowiązek taki ciąży na właścicielu lub zarządcy nieruchomości.

Mundurowi ze Straży Miejskich będą mogli wystawić też mandat za brak widocznego numeru nieruchomości. Jak wyraźnie zaznaczają funkcjonariusze numer domu powinien być umieszczony na ścianie frontowej budynku albo na ogrodzeniu. W przypadku nowych budynków stosowne oznaczenie należy zainstalować w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru. Brak tabliczki numerycznej to ryzyko otrzymania mandatu w wysokości do 250 zł.

W województwie łódzkim działa kilkanaście jednostek Straży Miejskiej min.: w Bełchatowie, Konstantynowie Łódzkim, Kutnie, Opocznie, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Skierniewicach, Wieluniu, Zduńskiej Woli, Zgierzu, łęczycy i Łodzi.