wersja testowa serwisu

Nagrody Marszałka za wkład w kulturę rozdane

doz1234_5
fot. Piotr Wajman

Animatorzy kultury, twórcy ludowi, liderzy kultury, a także organizatorzy wydarzeń zostali wyróżnieni przez Zarząd Województwa Łódzkiego Nagrodą Marszałka za wieloletnią pracę na najwyższym poziomie oraz za to, że mimo trudności związanych z pandemią, potrafili zachęcać do kultury i promować nasz region. Dziś (30.12) z wyróżnionymi spotkał się za pomocą połączenia internetowego wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz za szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury. Otrzymało je 16 osób, stowarzyszeń i instytucji.

Przedstawiciel Zarządu Województwa pogratulował nagrodzonym on-line i podziękował za ich zaangażowanie w rozwój kultury.

- Zapewniam, że nie pozwolę, aby państwa sukces pozostał niezauważony – powiedział wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

Samorząd województwa łódzkiego przeznaczył w tym roku na nagrody 80 tys. zł. Ich wysokość wynosi od 4 tys. do 10 tys. zł.

Nagrodzonych podzielono na pięć kategorii. I tak, wśród liderów kultury wyróżnienia otrzymali:

Wojciech Bartoszek - aktor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi;

Dawid Ber - Chórmistrz Chóru Filharmonii Łódzkiej od sezonu artystycznego 2011/2012, a także pięciu innych chórów: Chóru Akademii Muzycznej w Łodzi, Chóru Zespołu Szkół Muzycznych, Chóru Mieszanego Kościoła Chrześcijan Baptystów, Chóru Męskiego „Lutnia" w Warcie i Chóru Kameralnego „Vivid Singers".

Piotr Bierczyński - były zastępca dyrektora do spraw merytorycznych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, który pełnił tę funkcję od 23 lutego 2004 r.

Ryszard Jan Osmoliński - skrzypek i dyrygent, założyciel Polskiego Duo Skrzypcowego, orkiestry „Łódzkie Smyczki" działającej przy Państwowej Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi oraz Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Lato" w Sokolnikach;

Aldona Plucińska - pracownik Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi;

Mariusz Mielczarek - archeolog oraz numizmatyk. Zajmuje się w szczególności monetami z terenu świata starożytnego, ze szczególnym uwzględnieniem archeologii, numizmatyki i historii wojskowej antycznego świata greckiego. Dzięki Jego staraniom do zbiorów MAiE trafiły zbiory żołnierzy II Korpusu przebywających w Palestynie, przez lata zdeponowane w Jerozolimie;

Piotr Papiernik – archeolog.

Wydawnictwo „Księży Młyn"

W kategorii Twórca ludowy nagrodzeni zostali:

Teresa Foks – hafciarka

Marta Barczak-Cicha - skrzypaczka ludowa;

Zespół Ludowo-Śpiewaczy Włościanie z Chotowa

Zespół Ludowy Bałdrzychowianie

W kategorii Talent nagrodę odebrał

Marek Nędza – aktor teatru im. Jaracza w Łodzi

Za organizację wydarzenia kulturalnego nagrodzono

Teatr Wielki w Łodzi, za przygotowanie koncertu „Województwo Łódzkie w hołdzie dla św. Jana Pawła II"

Wśród animatorów kultury wyróżnienia otrzymali:

Elżbieta Łągwa-Szelągowska - współtwórczyni Stowarzyszenia Busola dla Artystycznie Uzdolnionych Dzieci i Ogólnopolskiego Festiwalu Kabaretowego „Trybunały Kabaretowe", pierwsza szefowa zarówno Busoli jak i Trybunałów, obecnie dyrektor piotrkowskiego Miejskiego Ośrodka Kultury.

Kamil Wrona - współtwórca i dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Tomaszowie Mazowieckim oraz big-bandu TM Brass. Instruktor gry na instrumentach dętych i klawiszowych. Twórca autorskich programów muzycznych, kompozytor hejnału Tomaszowa Mazowieckiego, w dobie pandemii tworzy wiele projektów on-line, które popularyzują muzykę oraz młodych tomaszowskich artystów.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi