wersja testowa serwisu

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jakie wydarzenia przygotowano w Łódzkiem?

098

Żołnierze, którzy do końca wierzyli i walczyli o prawdziwą wolność, niezłomni. Wyklęci przez władze Polski Ludowej, bestialsko mordowani, ale pamięć o nich przeżyła. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oto, jakie wydarzenia przygotowane zostały w związku z tym świętem przez jednostki nadzorowane przez Samorząd Województwa Łódzkiego.

Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego zaprasza uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych z naszego województwa do udziału w konkursie. Polega on na wykonaniu przez młodzież pracy: komiksu (uczniowie podstawówek), albo prezentacji multimedialnej czy filmu (uczniowie szkół ponadpodstawowych) na temat "Żołnierze Wyklęci na terenie województwa łódzkiego".

Prace należy przesłać albo dostarczyć do 10 maja do jednego z Wojewódzkich Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli:
WODN Łódź – miasto Łódź, powiat łódzki wschodni, pabianicki (adres: ul. Wólczańska 202, 90-531 Łódź);
WODN Piotrków Trybunalski – miasto Piotrków Trybunalski, powiat: piotrkowski, bełchatowski, tomaszowski, opoczyński, radomszczański (adres: ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski);
WODN Sieradz – powiat: sieradzki, poddębicki, zduńskowolski, łaski, pajęczański, wieluński, wieruszowski (adres: ul. 3 Maja 7, 98-200 Sieradz);
WODN Skierniewice – miasto Skierniewice, powiat: skierniewicki, łowicki, rawski, brzeziński (adres: ul. Batorego 64D, 96-100 Skierniewice);
WODN Zgierz – powiat zgierski, kutnowski, łęczycki (adres: ul. 3 Maja 46, 95 – 100 Zgierz).

Na koncert "Chłopcy z tamtych lat. Cześć ich pamięci" zaprasza Teatr Wielki w Łodzi. Artyści największej łódzkiej sceny wykonają pieśni patriotyczne w hołdzie żołnierzom wyklętym. Z powodu pandemii koncertu nie będzie można wysłuchać na widowni. Pokaże TVP 3 Łódź w niedzielę 28 lutego o godz. 19. Następnego dnia będzie można go oglądać na stronie www.operalodz.pl w zakładce VOD.

Podczas koncertu wykonane zostaną pieśni opracowane na zespół wokalny oraz solistów. Zaśpiewają: Zespół Wokalny Kameralistów Łódzkich w składzie: Aleksandra Borkiewicz, Magdalena Cierzniewska, Ewelina Dachowska, Przemysław Cierzniewski, Dawid Kwieciński, Grzegorz Kujawiak, Michał Jan Barański. Na fortepianie zagra Marcin Werner. Utwory opracował na chór i przygotował Michał Jan Barański.

Dwa ciekawe wydarzenia proponuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Pierwsze, to spotkanie on-line z dr Tomaszem Toborkiem na temat „Podziemie antykomunistyczne w Łódzkiem 1945-1954". Zapraszamy na platformę Click Meeting (wejście też przez stronę internetową Biblioteki) 1 marca o godz. 13:00.

Druga propozycja to Wystawa online „Najwierniejsi Żołnierze Polskiego Podziemia Niepodległościowego w zbiorach WBP". Zestaw wybranych ze zbiorów Biblioteki pozycji na ten temat będzie można zobaczyć również 1 marca na stronie internetowej WBP.

Niestety, nie odbędzie się koncert Andrzeja Kołakowskiego zaplanowany przez Łódzki Dom Kultury na niedzielę 28 lutego. Powodem jest choroba artysty.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi