wersja testowa serwisu

Niebezpiecznie w gminie Wartkowice. Przed jadący samochód wyskoczyła sarna

Niebezpiecznie w gminie Wartkowice. Przed jadący samochód wyskoczyła sarna

1 listopada 2020 roku około godz. 9:00 w miejscowości Bronówek (gm. Wartkowice) kierujący samochodem osobowym marki Volkswagen Multivan, uderzył w sarnę. Zwierzę wbiegło tuż przed jadący pojazd od prawej strony. Kierowca nie odniósł żadnych obrażeń ciała, natomiast zwierzę nie przeżyło zderzenia z pojazdem.

Gdy dostrzeżemy zwierzę na drodze lub w jej pobliżu, przede wszystkim należy zwolnić i uważnie obserwować jej otoczenie. Często zwierzęta, takie jak sarny nie przemieszczają się samotnie. Odczekajmy, aby „nieproszony gość" sam przemieścił się na drugą stronę drogi lub w głąb lasu. Nawet jeśli zwierzę stoi w pewnej odległości od jezdni, zawsze istnieje ryzyko, że nagle może wbiec pod koła.

Jeśli już dojdzie do potrącenia, należy wezwać policję. Czasem udaje się uratować jeszcze zwierzę. Należy jednak cały czas pamiętać o własnym bezpieczeństwie i zachować ostrożność. Kierowcy powinni pamiętać również by nie lekceważyć znaku drogowego „Uwaga na dzikie zwierzęta" (Znak A-18b). Ostrzega on kierowcę, że ryzyko wtargnięcia dzikiego zwierzęcia na drogę na tym odcinku drogi jest większe niż w innych miejscach.

źródło: KPP w Poddębicach