wersja testowa serwisu

Owoce jagodowe królują w Masłowicach

IMG_9792
fot. Urząd Miejski w Wieluniu

Nie każdy mieszkaniec Gminy Wieluń wie, że Zakład Doświadczalny Oceny Odmian w Masłowicach plasuje się w czołówce liderów w uprawie owoców jagodowych w Polsce i Europie. Corocznie do Masłowic zjeżdżają plantatorzy, aby w czasie Dni Owoców Jagodowych zapoznać się z najnowszymi wiadomościami z zakresu uprawy truskawek, jagód, porzeczek, malin, agrestu, borówek czy jeżyny.

Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem Dnia Porzeczek i Malin, po tematyce borówkowej sprzed dwóch lat i truskawkowo-kamczackiej sprzed roku. Prelekcje poprowadzili dr Agnieszka Orzeł z firmy Niwa Hodowla Roślin Jagodowych na temat poszczególnych odmian owoców, korzyści zdrowotnych z ich spożywania a także trendów w konsumpcji oraz dr Michał Szklarz, który przybliżył program nawożenia dolistnego roślin sadowniczych.

Plantatorzy po wykładach mogli nie tylko obejrzeć, ale też porównać smak dziesiątek odmian. W kolekcji masłowickiej znajduje się aktualnie 141 odmian porzeczki czarnej, 42 odmiany czerwonej i 18 – białej.

Uczestnicy Dnia Porzeczek i Malin mieli okazję spotkać się również z Marcinem Toporem, strażakiem OSP Gaszyn i twórcą akcji GaszynChallange, który zaprosił wszystkich uczestników do pompowania na rzecz chorych dzieci. Dotychczas udało się zebrać ponad 5 mln zł na leczenie najmłodszych.

Wybrano także Superjagodowca roku. Zaszczytny tytuł otrzymał pan Marek Litka.

Uczestnicy tegorocznego spotkania zorganizowanego przez dyrektor Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian Halinę Topór wraz z pracownikami we współpracy z redakcją miesięcznika „WiOM Warzywa i Owoce Miękkie", otrzymali kompendium wiedzy na temat właściwego doboru odmian i sposobów uprawy oraz chorób, z którymi przychodzi się mierzyć na plantacjach.

źródło: Urząd Miejski w Wieluniu