Plaga włamań do domów! Na celowniku złodziei dwa rodzaje łupów. Policja apeluje o czujność do mieszkańców

wamania_pajeczno
KPP Pajęczno

Niestety okres jesienno-zimowy, a co za tym idzie szybko zapadający zmrok, ponure i ciemne poranki spowodowały, że ponownie uaktywnili się domowi włamywacze! Na razie ze skutkami kilku włamań mierzą się mieszkańcy i policjanci w powiecie pajęczańskim. Ubiegłe lata wskazują jednak na pewną tendencję, jeśli szajka złodziei działa w jednym powiecie, to niebawem pojawią się także w sąsiednich. Dlatego wspólnie z policją ostrzegamy, by zdecydowanie wzmóc swoją czujność i bacznie obserwować otoczenie naszych nieruchomości. Szczegóły poniżej.

Na przestrzeni ostatnich tygodni, od początku listopada pajęczańska policja odnotowała kilka włamań do domów na terenie Działoszyna. W każdym przypadku sprawcy włamywali się pod nieobecność właścicieli i każdorazowo przestępcy dostawali się do wnętrza wyważając okna lub uszkadzając drzwi tarasowe. Zbieżne ze sposobem działania jest także to, co ginęło z domów - łupem złodziei padły pieniądze i biżuteria, czyli małe przedmioty, niesprawiające kłopotów w wynoszeniu. Pajęczańscy policjanci prowadzą dochodzenia w tych sprawach, ale jednocześnie szeroko apelują do mieszkańców.

- Należy zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć ten przestępczy proceder. Jeżeli zatem zobaczycie Państwo w okolicy swoich domów, czy mieszkań obce osoby, a ich zachowanie wzbudzi Wasz niepokój, bardzo prosimy o informację do dyżurnego pajęczańskiej policji pod numerem telefonu 47 845 72 11 lub na numer alarmowy 112Policjanci podkreślają, że natychmiast sprawdzają każdy sygnał - informuje Wioletta Mielczarek z KPP Pajęczno.

Jak wyjaśniają stróże prawa, prewencyjne wylegitymowanie podejrzanego osobnika może skutecznie zniechęcić go do dalszych działań, a w przypadku kradzieży daje w sprawie mocny trop. Pamiętajmy, że numer rejestracyjny pojazdu, rysopis osoby podejrzanie zachowującej się, każdy nawet drobny, lecz niepokojący szczegół może być niezwykle cenny nie tylko w przypadku ustalania sprawców kiedy już dojdzie do włamania, ale także w celu zapobieżenia takim zdarzeniom.

- Większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza dokładne rozpoznanie terenu przez włamywacza, który obserwuje nasze zachowanie z zewnątrz. Zwracajmy zatem uwagę na nieznane osoby pojawiające się w okolicy naszych domów i mieszań. Interesujmy się takimi osobami, pytajmy, czego szukają. Starajmy się zapamiętać ich wygląd. Zapamiętajmy rejestracje samochodów, co do których mamy podejrzenia. Niech naszej uwadze nie umknie zaparkowane w rejonach posesji nieznajome auto. Zwracajmy uwagę, na osoby wypytujące o naszych sąsiadów, np. czy jest w domu, kiedy wraca. Nieuczciwe osoby w ten sposób zbierają informacje i prowadzą rozpoznanie przestępcze - apeluje Wioletta Milczarek z pajęczańskiej policji.

Dodatkowo zwróćmy też uwagę na hałasy dochodzące z sąsiednich mieszkań. Starajmy się ustalić ich przyczynę, gdyż mogą to być działania przestępców. No i sprawa najbardziej podstawowa - pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu swoich mieszkań, domów, piwnic i garaży. 

- Nasza przezorność i uwaga utrudnia działania włamywaczy. Ważne jest również, aby nie informować otoczenia o planowanych urlopach, wyjazdach. Współpracujmy także z naszymi sąsiadami, poprośmy ich aby zwracali uwagę na nasze mieszkania, domy podczas naszej nieobecności, nawet jeżeli wiąże się ona tylko z pójściem do pracy. Pomoc sąsiedzka w takich sytuacjach jest bardzo przydatna - podsumowuje Wioletta Mielczarek.