Najważniejsze wideo w ewi24

Pożar chlewni pod Wolborzem. Żywcem w ogniu zginęło 2 tysiące prosiąt, straty sięgają milionów [Foto]

Pożar chlewni pod Wolborzem
OSP Wolbórz

Ponad 40 strażaków z 10 zastępów walczyło z pożarem chlewni. Budynek gospodarczy zapłonął w miniony poniedziałek, 6 maja późnym wieczorem. Do Żarnowicy Dużej skierowano znaczne siły o godzinie 21.47, akcja zakończyła się chwilę przed godziną 3.00. Niestety, w płomieniach zginęło 2 tysiące prosiąt, a wstępnie oszacowane straty łącznie sięgają blisko 4 mln złotych.

Ogniem objęta była część dużej chlewni mniej więcej o długości 100 metrów. Spaleniu uległo poszycie dachu, spłonęła 1/4 budynku, wypaliły się ruszta, instalacja. 

- Nasze działania polegały na ograniczeniu tego pożaru do jednej części budynku, która była objęta pożarem. Udało nam się go zlokalizować w tej jednej części. Niestety prosięta, które tam przebywały w większości zginęły. Z informacji uzyskanych od właściciela wiemy, że to około 2000 sztuk -mówi bryg. Tomasz Wojtakowski z Komendy MIejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie.

W reszcie chlewni przebywało około 1600 sztuk trzody, przeważnie osobników dorosłych, choć nie udało ich się ewakuować z budynku, to strażakom udało się na tyle zabezpieczyć miejsce, że zwierzętom nic im się nie stało. Z pozyskanych przez strażaków od właściciela gospodarstwa informacji wynika, że straty w budynkach i mieniu oszacowano na około 3 miliony złotych, do tego około 600 tysięcy złotych to straty trzody, która zginęła w płomieniach. Jako prawdopodobną przyczynę pożaru strażacy wskazali zaprószenie ognia

Wstępną przez nas przyjętą przyczyną pożaru było zaprószenie ognia, przy czym to policja i biegli szczegółowo ustalą co było powodem pojawienia się płomieni - dodaje  bryg. Tomasz Wojtakowski z. KM PSP w Piotrkowie Trybunalskim.

W akcji, która zakończyła się w wtorek, 7 maja o godzinie 2.51 brało udział łącznie 10 zastępów straży - 4 z KM PSP Piotrków Trybunalski, 2 z OSP Moszczenica, 2 OSP Wolbórz, i po jednym zastępie z OSP Polichno i Żarnowice.

Wklej tutaj kod osadzenia...