Profilaktyka z wieluńskimi policjantami

264-178120
fot. KPP Wieluń

Wieluńscy mundurowi wykorzystują różne okazje do promowania bezpieczeństwa i prawidłowych zachowań wśród mieszkańców naszego powiatu. Dlatego policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną oraz dzielnicowi biorą udział w różnego rodzaju imprezach plenerowych oraz organizują spotkania z dziećmi i młodzieżą w placówkach oświatowych.

W ostatnim czasie wieluńscy policjanci uczestniczyli w imprezach plenerowych organizowanych na terenie Wielunia. Jak co roku mundurowi wystawili stoisko podczas organizowanego przez Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury i Sportu w Wieluniu, Jesiennego pikniku „Święto pieczonego ziemniaka". Mundurowych nie zabrakło również podczas„ Wieluńskiego Festiwalu Aktywności Społeczności", który odbył się na terenie Zespołu Szkół numer 1 w Wieluniu z inicjatywy Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Wieluniu. Każdy to odwiedził policyjne stoisko profilaktyczne, otrzymał cenne rady związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Podczas licznych rozmów z opiekunami, policjanci dzielili się wiedzą jak nie stać się ofiarom oszustwa, a także o tym, jak spędzać bezpiecznie czas również poza granicami kraju by ustrzec się przed procederem handlu ludźmi. Wszyscy zainteresowani mogli dowiedzieć się również, jakie wymogi trzeba spełnić by zostać policjantem. Dużym zainteresowaniem cieszył się policyjny radiowóz oraz sprzęt wykorzystywany przez funkcjonariuszy podczas codziennej służby. Dużą atrakcją dla najmłodszych okazała się możliwość zrobienia sobie na pamiątkę odbitek linii papilarnych. Nie zabrakło również rozmów przybliżających funkcjonowanie aplikacji „Moja Komenda" oraz „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa".


Oprócz udziału w imprezach plenerowych policjanci spotykają się z dziećmi i młodzieżą w szkołach i przedszkolach. Najmłodsi odwiedzają również funkcjonariuszy w wieluńskiej komendzie. Mundurowi w ostatnim czasie gościli u siebie przedszkolaków z przedszkola numer 2 w Wieluniu. Odwiedzili również dzieci z Kurowa. Z kolei dzielnicowi z Komisariatu w Osjakowie odwiedzili najmłodszych z przedszkola w Raduckim Folwarku. Tego typu spotkania, to doskonała okazja do rozmowy o bezpieczeństwie i kształtowaniu prawidłowych zachowań wśród dzieci. Policjanci przypominają dzieciom dzieciom podstawowe przepisy z zakresu ruchu drogowego oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i przejściu dla pieszych. Uczniowie dowiadują się, jak należy zachować się w niebezpiecznych sytuacjach, w kontaktach z osobami, których nie znają oraz w kontakcie z agresywnymi zwierzętami. Policjanci przypominają numery alarmowe telefonów, na które należy dzwonić w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchają o pracy policjantów i oglądają sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie przez policjantów.

Mundurowi z wieluńskiej drogówki przy wsparciu fundacji "Bezpieczna Droga", wspólnie z uczniami z Wierzchlasa w ubiegłym tygodniu przeprowadzili akcję „Jabłko i Cytryna". Funkcjonariusze z drogówki sprawdzali czy kierowcy nie łamią przepisów ruchu drogowego w rejonie miejscowej szkoły. Uczniowie dzielnie im pomagali. W trakcie kontroli dzieci nagradzały jabłkiem tych kierowców, którzy jechali zgodnie z przepisami. Natomiast kierowców, do których mieli zastrzeżenia częstowali cytryną. Dzieci specjalnie na tą akcje przygotowały wypisane na dużych kartonach hasła, które przypominały kierującym o jeździe zgodnej z zasadami bezpieczeństwa na drodze.

Źródło: KPP Wieluń