Przypadkowy świadek ujął pijanego kierowcę. Nieodpowiedzialny mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu

alkohol_kluczyki

Obywatelskim ujęciem zakończyła się jazda 56-latka, który mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie kierował audi. Policjanci doceniają świadomość i dziękują za wzorową postawę świadkowi zdarzenia. Nieodpowiedzialny kierowca za swoje zachowanie odpowie teraz przed sądem. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności, utrata uprawnień do kierowania oraz grzywna.

28 marca 2022 roku dyżurny komendy otrzymał zgłoszenie, że w Wieluniu przy placu Legionów doszło do obywatelskiego ujęcia nietrzeźwego kierowcy. Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci, którzy w rozmowie ze świadkiem zdarzenia ustalili, że jadąc swoim samochodem ulicą Reformacką zwrócił uwagę na kierowcę audi. Mężczyzna wyjeżdżając tyłem z przydrożnego parkingu uderzył w znak drogowy, a następnie odjechał w kierunku centrum miasta. Świadek pojechał za nim i w pewnym momencie wykorzystując sytuację, kiedy kierowca audi zatrzymał się przed znakiem „Stop" podszedł do kierowcy. Mężczyzna nabrał podejrzeń, że kierowca audi może być pod pływem alkoholu dlatego wyciągnął mu kluczyki ze stacyjki, uniemożliwił dalszą jazdę oraz powiadomił policjantów. Mundurowi zbadali stan trzeźwości 56- latka. Badanie alkomatem wykazało u niego ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali kierowcy prawo jazdy. Mężczyzna za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie odpowie teraz przed sądem. Zgodnie z kodeksem karnym za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna. 56- latek nie uniknie również odpowiedzialności za popełnione wykroczenie.

Wieluńscy policjanci składają serdeczne podziękowania czujnemu kierowcy za obywatelską postawę godną naśladowania. Przypominamy również, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Źródło: KPP WIeluń