wersja testowa serwisu

Razem przeciw AIDS. Konkurs rozstrzygnięty

5
fot. Sebastian Sołtyszewski

W Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi rozstrzygnięta została dziś siódma edycja konkursu wiedzy dotyczącej HIV i AIDS „Włączmy się do wspólnego działania – razem przeciw AIDS". Data nie jest przypadkowa, bo właśnie dziś, 1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS. Organizatorem konkursu jest Łódzki Oddział Okręgowy PCK, a patronat honorowy objął marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Ideą wydarzenia jest poszerzanie wiedzy o HIV/AIDS. Do tej pory w pięciu edycjach wzięło udział ok. 7000 uczniów. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa (klasy 7 i 8) i szkoła średnia. Zadaniem uczniów podstawówek jest napisanie testu z wiedzy dotyczącej HIV/AIDS w dwóch etapach: etap szkolny i wojewódzki. Zadaniem uczniów szkół średnich jest z kolei przygotowanie projektu akcji edukacyjno-promocyjnej. W tym roku łącznie w obu kategoriach udział wzięło 50 szkół.

Dlaczego temat ten jest wciąż tak ważny? Bo mimo wielu działań realizowanych przez różne podmioty publiczne i organizacje pozarządowe problem HIV wciąż jest aktualny. Na podstawie danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny od początku epidemii HIV w Polsce, czyli od 1985 r., w naszym kraju doszło do 25 544 zakażeń, które zostały udokumentowane. Trzeba jednak pamiętać, że szacunkowe wartości są o wiele wyższe i niestety z roku na rok liczba osób zakażonych stale wzrasta. Co gorsza, każdego roku kolejne osoby umierają z powodu pogorszenia się ich stanu i zachorowania na AIDS.

W 2019 roku (to jedyne dane, które zostały opublikowane) w województwie łódzkim do zakażenia doszło u 90 osób. To znaczny wzrost, bo rok wcześniej odnotowano 37 zakażeń.

W całej Polsce w 2019 r. doszło do 1615 nowych zakażeń (w 2018 do 1275!). Znaczna część z tej grupy to osoby między 20. a 29. rokiem życia. Z danych tych jednoznacznie wynika, że działania profilaktyczne HIV/AIDS są wciąż bardzo potrzebne, zwłaszcza te skierowane do młodych osób, które dopiero wchodzą w dorosłe życie.

Dziś podczas podsumowania konkursu nagrodzono młodzież, która wykazała się nieprzeciętną wiedzą, jeśli chodzi o zapobieganie i profilaktykę HIV/AIDS. Nagrody i dyplomy zwycięzcom wręczał m.in. Robert Baryła, członek Zarządu Województwa Łódzkiego. - Wydawałoby się, że tej choroby nie ma, jednak to bardzo mylne przekonanie – mówił. – Około 38 mln osób na świecie jest zakażonych wirusem HIV. W Polsce mamy specjalny ośrodki konsultacyjne i diagnostyczne, gdzie można się przebadać, zrobić testy, całkowicie za darmo i anonimowo. To ważne, bo tak naprawdę nie jesteśmy świadomi, ile osób w Polsce jest zakażonych. Wiedza jest bezcenna! Tym bardziej, że nie ma szczepionki na AIDS.

Patronami honorowymi konkursu są marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, a partnerami Uniwersytet Medyczny w Łodzi i Fundacja „Lepsze jutro".

Wyniki konkursu:

szkoły podstawowe
I miejsce – Emilia Grygowska z SP 4 Wieluń
II miejsce – Julia Zawadzka SP 2 Piotrków Trybunalski
III miejsce – Nadia Bereska z SP 2 Piotrków Trybunalski
IV miejsce – Maria Grajnert z SP 4 Wieluń
V miejsce – Olga Zatoń – z PSP 9 Radomsko

szkoły średnie
I miejsce – Oliwia Traszyńska z XXXII LO Łódź
II miejsce – Olga Ranachowska z LO Żychlin
III miejsce – Maja Dropińska z I LO Ozorków
IV miejsce – Oliwia Miętkiewicz z Technikum nr 3 Łódź
V miejsce – Julia Gąsiorowska z II LO Radomsko

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi