Przestępcy działający metodą "na policjanta" znów próbują oszukiwać starszych ludzi. Wczoraj 89-letni mieszkaniec Wielunia wraz z żoną przekazali przestępcom dużą kwotę pieniędzy. Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie im pieniędzy. Jeżeli otrzymamy telefon z taką prośbą to znak, że mamy do czynienia z oszustami.
4 grudnia 2024 roku na telefon stacjonarny seniora zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. W trakcie rozmowy poinformował 89-latka o rzekomym wypadku drogowym, który spowodował jego syn i o konieczności przekazania pieniędzy. Gotówka miał być przekazana na kaucję, aby móc syna zwolnić z aresztu. Zgodnie z poleceniami senior wraz z żoną zebrali swoje oszczędności i przekazali kobiecie, która chwilę później pojawiła się przed drzwiami ich mieszkania. Dopiero po telefonie od syna zorientowali się, że padli ofiarą oszustwa. O całej sprawie poinformowali wieluńskich policjantów.
Pamiętajmy:
Policja i funkcjonariusze CBŚP nigdy nie proszą mieszkańców o jakiekolwiek pieniądze! Jeżeli ktoś dzwoni podając się za mundurowego i chce uzyskać pieniądze, natychmiast po zakończonej rozmowie skontaktujmy się z najbliższą jednostką Policji!
Jeżeli rozmówca podawał się za kogoś z rodziny, to po zakończonej rozmowie zadzwońmy do tej osoby na numer, który znamy. Utwierdzimy się w przekonaniu, czy nasz rozmówca był tym za kogo się podawał.
Jeśli jest to niemożliwe skontaktujmy się z naszymi najbliższymi lub osobami, którym ufamy. Opowiedzmy im o sytuacji. Niech pomogą nam potwierdzić, że to nie oszust jest w potrzebie, tylko ktoś z rodziny.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości skontaktujmy się z najbliższą jednostką policji. Funkcjonariusze pomogą w ustaleniu czy rozmówca był tym za kogo się podawał.
Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.
Źródło: KPP Wieluń