wersja testowa serwisu

Szanuj flagę jak Wojsko Polskie. Powstał wyjątkowy spot

ratusz-leczyca-flaga

Przed Dniem Flagi i Świętem Narodowym 3 maja, MON i Wojsko Polskie przypominają o najważniejszych zasadach prezentowania barw narodowych. Żołnierze z całej Polski nagrali filmik z przesłaniem „SZANUJ FLAGĘ JAK WOJSKO POLSKIE".

Załoga KTO Rosomak z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej przypomina, że polska flaga musi być czysta i mieć czytelne barwy. Żołnierze z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie mówią o tym, że polską flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie i nie pochyla się jej przed żadną inną flagą, ani znakiem.

Ze spotu można dowiedzieć się, że każda flaga ma swoje miejsce w szeregu. Jeśli są dwie lub cztery flagi, Biało-Czerwona stoi pierwsza z lewej, jeśli trzy - stoi w środku. Szer. Mateusz Masternak, utytułowany bokser, wzywa „nie pisz po fladze".

Również inni żołnierze mówią o najczęstszych błędach i przypominają: „nie przykrywaj flagą pomnika, nie przykrywaj tablicy pamiątkowej przed odsłonięciem", „polska flaga nie jest obrusem, ani opakowaniem prezentu", „nie przecinaj biało-czerwonej wstęgi na otwarcie - to polskie barwy narodowe".

Pilot F-16 z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego wyjaśnia czym jest biało-czerwona szachownica, a marynarz z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża czym różni się bandera wojenna od flagi. Czołgista z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej tłumaczy, co zrobić ze zniszczoną flagą - trzeba z szacunkiem rozdzielić jej barwy.

Zobacz spot i grafiki: