Tak wygląda operacja robotyczna! Bełchatowscy urolodzy pokazali nam jak pracuje się w medycynie XXI wieku [Wideo, foto]

Tak wygląda operacja robotyczna! Bełchatowscy urolodzy pokazali nam jak pracuje się w medycynie XXI wieku [Wideo, foto]

Choć są już powszechnie wykorzystywane na salach operacyjnych na całym świecie, to w Polsce wciąż są jeszcze technologiczną nowinką. Mowa o chirurgicznych robotach, które są z ogromnym powodzeniem wykorzystywane na blokach operacyjnych. W województwie łódzkim pierwszą urologiczną operację przy wykorzystaniu robota Versius refundowaną z NFZ-u wykonano w lipcu 2022 roku. Rok później medyczny zespół bełchatowskiej lecznicy przekroczył barierę stu tak wykonanych zabiegów. Teraz na własne oczy mogliśmy zobaczyć, jak pracuje to medyczne cudo wespół zespół z lekarzami z bełchatowskiego oddziału Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Laparoskopowej w Szpitalu Wojewódzkim im. J. Pawła II w Bełchatowie. 

Ultra nowoczesne urządzenie stanęło na bloku Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II niespełna półtora roku temu i służy pacjentom nie tylko z Bełchatowa i województwa, ale jak się okazuje ze zdecydowanie odleglejszych zakątków kraju. 

Zacznijmy od początku, czym robot jest i jak działa? 

Versius składa się z konsoli chirurga, mobilnej kolumny endoskopowej z kamerą oraz trzech mobilnych kolumn narzędziowych. Z perspektywy zespołu chirurgicznego Versius jest rozwiązaniem, które dzięki obrazowi 3D w rozdzielczości HD oraz łatwemu sterowaniu narzędziami pozwala nie tylko zmniejszyć stres i zmęczenie operatora, ale przede wszystkim wpływa na ogromną precyzję działania w operowanym polu. Ramiona robota skonstruowane są w taki sposób, aby szczegółowo odtwarzały ruchy ręki i ramienia operującego chirurga.

- Robot daje nam znaczną przewagę nad "zwykłą" operacją, już nie mówię nawet otwartą, ale również laparoskopową, ponieważ mamy zdecydowanie lepszy wgląd w tkanki. Narzędziami wewnątrz ciała pacjenta możemy manipulować nie 360, ale 540 stopni, możemy je wyginać co daje nam szaloną precyzję w oddzielaniu chorej tkanki od zdrowej. Mniejsza inwazyjność takiego zabiegu to lepszy i szybszy powrót do zdrowia pacjenta - wyjaśnia dr n. med. Mateusz Jobczyk, specjalista urolog, zastępca ordynatora urologii w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie, który przeprowadził w tej placówce pierwszą robotyczną operację i intensywnie kontynuuje pracę w tym zakresie.

Precyzja podczas przeprowadzenia operacji, a co najważniejsze mała inwazyjność szalenie wpływają na skuteczność, wynik onkologiczny oraz szybszą rekonwalescencję samych pacjentów i ich szybszy powrót do codziennych aktywności życiowych.

Jak podkreślają twórcy Versisua ogromne znaczenie ma też uniwersalność całego systemu. Zarówno urządzenie, jak i jego późniejsza konfiguracja w sali operacyjnej nie zajmują dużo czasu, zespół chirurgiczny przy wykorzystaniu jednego robota, jest w stanie wykonać setki operacji rocznie. I to potwierdza rzeczywistość. Na przestrzeni roku, od kiedy dzięki urządzeniu wykonano pierwszą robotyczną operację, 14 lipca 2023 roku przekroczono barierę stu takich operacji.  To ogromny sukces całego zespołu lekarzy z oddziału urologii, anestezjologów, instrumentariuszek oraz pielęgniarek anestezjologicznych, którzy na co dzień uczestniczą w przygotowaniu do zabiegu oraz operacji pacjenta.  

Bełchatowski szpital jest pierwszym w Łódzkiem, który korzysta z tego technologicznego dobrodziejstwa, a co dla pacjentów najważniejsze operacje wykonywane są w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Bełchatowski oddział Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Laparoskopowej jako pierwszy w 2022 roku w województwie łódzkim spełnił wszelkie wymogi sprzętowe oraz kwalifikacyjne do wykonywania takich zabiegów. W ramach finansowania przez Narodowy Funduszu Zdrowia wykonywane są zabiegi prostatektomii radykalnej, czyli usunięcia gruczołu krokowego w przypadku raka tego narządu. 

W piątek, 3 listopada nasz zespół redakcyjny został zaproszony na salę operacyjna, gdzie zespół dr Jobczyka wykonał zabieg usunięcia gruczołu krokowego z powodu jego nowotworu. Dodajmy przy tym, że na sali operacyjnej goszczą też młodzi z lekarze ze szpitali w całym kraju, którzy pod opieką dr Jobczyka szkolą się z technik z zakresu medycyny laparoskopowej i robotycznej.

Materiał filmowy z operacji dostępny jest w TYM MIEJSCU.

Zobacz zdjęcia: