Najważniejsze wideo w ewi24

Tysiące mieszkańców Łódzkiego podziękowało za chleb z tegorocznych zbóż

_ADA3175-kopi_20240819-085019_1
fot. Urząd Marszałkowski w Łodzi

Dożynki w Spale przyciągnęły tłumy mieszkańców województwa łódzkiego, a wśród gości nie brakowało również turystów z różnych części Polski. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 50 tysięcy osób.

Było 100 KGW, 24 przepiękne wieńce odzwierciedlające tradycje Łódzkiego, 5 stref atrakcji i dwie wielkie gwiazdy muzyki.

- To było wyjątkowe święto wsi i rolników, ale i wszystkich z mieszkańców Łódzkiego. A swojski, dożynkowy chleb smakuje najlepiej na świecie – mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego. – Dziękuję mieszkańcom województwa, którzy tak licznie uczestniczyli z nami w dożynkach. To było święto Łódzkiego!

Tegoroczne dożynki były powrotem do wspaniałych, przedwojennych tradycji – odbyły się w Spale, gdzie, dzięki prezydentowi Ignacemu Mościckiemu, w 1927 po raz pierwszy zorganizowano ogólnopolskie święto plonów. To właśnie w hołdzie dla tego wydarzenia, kultywowanego także w XXI wieku, razem z gminą Inowłódz i Diecezją Łowicką zorganizowaliśmy Dożynki Województwa Łódzkiego. Wydarzenie rozpoczęła polowa, dziękczynna msza święta przy kościele pw. Matki Bożej Królowej Korony Polski w Spale, podczas której biskup łowicki ks. Wojciech Osial poświęcił wieńce dożynkowe przygotowane przez KGW z całego województwa. W tym roku były to 24 wieńce - misternie zdobione, przepiękne i wykonane z plonów pól i łąk. Najpiękniejszym okazał się wieniec KGW z Sikucina w gm. Szadek (pow. zduńskowolski). 

TU WYNIKI KONKURSU: https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/najpi%C4%99kniejsze-wie%C5%84ce-do%C5%BCynek-wojew%C3%B3dzkich-spa%C5%82a-2024

Po mszy, barwny korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą z OSP Zawada przeszedł pod scenę, gdzie rozpoczęła się ceremonia obrzędowa. Starostowie dożynek: Ewa Liźniewicz i Dariusz Pawlik, rolnicy z gminy Inowódz, przekazali chleb dożynkowy marszałek Joannie Skrzydlewskiej i wicemarszałkowi Piotrowi Wojtysiakowi, a oni częstowali nim uczestników święta plonów. 

- Chleb, choć różni się w wielu kulturach, od wieków jest podstawą posiłków na całym świecie. Ale nawet ten najbardziej wyszukany, ten najbardziej oryginalny w smaku, podawany w innych krajach, nie smakuje tak, jak nasz, polski. Jadłam, tak, jak wielu z Państwa, chleby z różnych stołów, ale żaden nie dorównywał smakowi kromki świeżego, swojskiego chleba. To smak dzieciństwa. Za tym chlebem, naszym powszednim, za jego kruszyną, tęsknili poeci, tęsknią emigranci. To symbol naszej tradycji, kultury, polskości. To także symbol dożynek, które dziś świętujemy – podkreśliła marszałek Joanna Skrzydlewska. 

Podczas tej części uroczystości nie mogło zabraknąć tradycyjnych ludowych przyśpiewek, które wspaniale wykonał Zespół Ludowy Cekinki oraz rozstrzygnięcia konkursu na najsmaczniejsze dania z Łódzkiego.

TU WYNIKI KONKURSU: https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/najsmaczniejszy-konkurs-do%C5%BCynek,-czyli-%E2%80%9Ekulinarne-inspiracje-%C5%82%C3%B3dzkiego%E2%80%9D

Dożynki wojewódzkie były także okazją do wyróżnienia zasłużonych rolników z naszego regionu. Honorowe odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa", przyznane przez MRiRW, wręczył Adam Nowak, podsekretarz stanu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz radny wojewódzki. Otrzymali je: Adam Szulc, Jacek Walczyk, Radosław Śmigielski, Janusz Kwiecień, Wojciech Misztela i Roman Maciejek. 

Ostatnim punktem ceremoniału było wręczenie nagród w konkursie kulinarnym „Bitwa Regionów".

TUTAJ WYNIKI: https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/bitwa-na-smaki

W tegorocznym święcie plonów zaprezentowało się 100 kół gospodyń wiejskich. To ich stoiska były najbardziej oblegane i… wiadomo dlaczego. Panie przygotowały moc specjałów regionalnej kuchni, a pięknie udekorowane stoły uginały się od tradycyjnych zup, mięsiw i wypieków. 

Mieszkańcy uczestniczący w dożynkach mogli również zapoznać się z ofertą instytucji województwa łódzkiego. Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi uczyła pierwszej pomocy, Zespół Parków Krajobrazowych WŁ przygotował konkursy, w których można było wygrać sadzonki drzewek, Łódzka Kolej Aglomeracyjna reklamowała swój tabor i ofertę przewozową, a szpital z Piotrkowa wykonywał podstawowe pomiary m.in. ciśnienia. 

Swoją strefę zabaw – z marzeń – miały dzieci. Były dmuchańce, animacje i moc atrakcji, a także tysiące bezpłatnych przekąsek, ulubionych przez najmłodszych. Zadbaliśmy o wszystkich, bo podczas tegorocznych dożynek każdy mógł znaleźć coś dla siebie – były strefy wystawców, powiatów, swoje studia plenerowe miały media, lokalne i ogólnopolskie. To właśnie ze Spały Bartek Jędrzejak z DD TVN zapowiadał pogodę na niedzielę. Ta dopisała, tak samo jak tłumy mieszkańców całego regionu – około 50 tysięcy osób, które przyjechały spędzić niedzielę w Spale i świętować z nami dożynki województwa. 

Czekała na nich m.in. specjalna edycja Jarmarku Spalskiego, a także twórcy ludowi i rękodzielnicy. Można było skosztować oraz kupić tradycyjnie wyrabiane wędliny czy sery, a także inspirowane kulturą ludową dekoracje i ozdoby. 

Na finał przygotowaliśmy koncerty gwiazd. Wystąpili Oskar Cyms i Dawid Kwiatkowski, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Na artystów fani czekali już od soboty, a występy na długo zostaną w ich pamięci. 

- Do zobaczenia za rok, a dokładnie 17 sierpnia – zapowiada marszałek Joanna Skrzydlewska.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi