Muzyczna droga krzyżowa w Filharmonii Łódzkiej z muzyką wielokrotnego zdobywcy Fryderyka. Kultowa „Aida", czyli jedna z najsłynniejszych oper Giuseppe Verdiego w Teatrze Wielkim. Do tego występy wytrawnych jazzmanów, spektakle, koncerty, wystawy. To będzie udany weekend z kulturą.
Jak nie ziołem, to insektem
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi zaprasza w podróż w głąb dawnych praktyk leczenia na polskiej wsi w XVIII i XIX wieku. W cyklu Muzeum dla Dorosłych zaplanowany został wykład „Jak nie ziołem, to insektem – tajemnice polskiej medycyny ludowej". Odkryjemy, jak nasi przodkowie radzili sobie z chorobami i dolegliwościami w czasach, gdy dostęp do profesjonalnej opieki medycznej był ograniczony. Dowiemy się, jakie były źródła wiedzy medycznej na wsi, w jaki sposób leczono najczęstsze schorzenia, jakie rośliny i zwierzęta wykorzystywano w terapii i dlaczego w ludowej medycynie nie brakowało… owadów, jakie były granice między magią a medycyną. Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr. tel. 665 655 606.
Czwartek, 10 kwietnia
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi pl. Wolności 14
Godz. 18.00
Wstęp biletowany
To będzie jazzda!
Włodek Kinior Kiniorski, jeden z najjaśniejszych klejnotów muzyki improwizowanej, zagra w czwartek w Łodzi. Kompozytor, saksofonista, multiinstrumentalista, znany między innymi z kultowych zespołów jazzowych i rockowych: Young Power, Tiebreak, Free Cooperation, Izrael oraz licznych autorskich projektów, wystąpi z perkusistą Jakubem Rutkowskim oraz łódzkim basistą Bartoszem Stępniem.
Czwartek, 10 kwietnia
Klub Dom ul. Piotrkowska 138/140 (Off Piotrkowska Center)
Godz. 20.00
Wstęp biletowany
Muzyczna droga krzyżowa
To będzie wieczór metafizycznych doznań. W Filharmonii Łódzkiej można wziąć udział w muzycznej drodze krzyżowej. Tematyka pasyjna i wielkopostna to główna inspiracja w muzyce religijnej. Tą drogą podążył Paweł Łukaszewski, jeden z najbardziej wyrazistych kompozytorów polskiej muzyki sakralnej, zdobywca wielu nagród, w tym aż 10 statuetek Fryderyka. Jego „Via Crucis" (Droga Krzyżowa) to obszerna, godzinna kompozycja do tekstów biblijnych w języku łacińskim przeznaczona na rozbudowany skład: solistów, chór i orkiestrę. Utwór zabrzmi pod kierunkiem Artura Kozy, chórmistrza Filharmonii Łódzkiej.
Piątek, 11 kwietnia
Filharmonia Łódzka ul. Narutowicza 20/22
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Nasza efektowna Aida
W Teatrze Wielkim w Łodzi to weekend z „Aidą" Giuseppe Verdiego. Monumentalna opera została zamówiona w 1869 r. przez Ismailia Paszę, chedywa Egiptu na uroczyste otwarcie Kanału Sueskiego. Początkowo Verdi nie był zainteresowany tematyką libretta, ale bajeczne honorarium w wysokości 150 tys. franków w złocie i wolna ręka w doborze wykonawców szybko przekonały go do współpracy. Powstało dzieło ponadczasowe. Libretto opowiada historię Aidy, córki etiopskiego króla Amonastra, która jako niewolnica na egipskim dworze zakochuje się z wzajemnością w egipskim wodzu – Radamesie. Na jej nieszczęście kocha się w nim również córka egipskiego króla Amneris. Kiedy wybucha wojna pomiędzy Etiopią i Egiptem, Radames zostaje wybrany na głównodowodzącego armią. Zrozpaczona Aida życzy powodzenia ukochanemu, wiedząc, że w ten sposób występuje przeciwko własnemu ojcu i krajowi.. Łódzka inscenizacja przykuwa uwagę swoją oryginalną i efektowną scenografią.
Piątek, 11 kwietnia, sobota, 12 kwietnia godz. 18.30
Niedziela, 13 kwietnia godz. 17.00
Teatr Wielki w Łodzi pl. Dąbrowskiego
Wstęp biletowany
Fredro na deskach
„Gwałtu, co się dzieje!" Aleksander Fredro napisał w 1826 roku. Akcja komedii rozgrywa się w miejscowości o wdzięcznej nazwie Osiek. Zamieszkują ją fajtłapowaci mężczyźni i sprawujące surowe rządy nad nimi kobiety. Rodzi to szereg komicznych sytuacji. Wydaje się, że nic nie zakłóci ustalonego porządku. Pojawiają się jednak pewne niespodziewane komplikacje. W ich wyniku srogi reżim władczyń Osieku zaczyna się chwiać w posadach.
Piątek, 11 kwietnia oraz niedziela, 13 kwietnia
Teatr Jaracza w Łodzi ul. Jaracza 27
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Na tę wojnę mus iść
Teatra Jaracza gra też w weekend „Wojnę na trzecim piętrze", pełną dowcipu i wartkich dialogów tragikomedię Pavla Kohouta. Podszyta kafkowskim absurdem sztuka urzeka czeskim humorem oraz niezwykłą aktualnością, co czyni ją śmieszną i przerażającą. W tej groteskowej formie zawiera się opowieść o determinizmie jednostki i mechanizmach manipulowania właściwym systemom totalitarnym. Głównym bohaterem jest „układ", w wyniku którego mecenas Blaha otrzymuje w środku nocy wezwanie do wojska, zaś jego mieszkanie zamienia się w plac boju.
Piątek, 11 kwietnia oraz sobota 12, kwietnia
Teatr Jaracza w Łodzi ul. Jaracza 27
Godz. 19.00
Wstęp biletowany
Dotykanie teatru
W weekend rozpoczyna się festiwal „Dotknij Teatru 2025: Rewolucje". Tegoroczna edycja to 18 wydarzeń zaplanowanych od 11 do 29 kwietnia. Tegorocznym hasłem są „Rewolucje", nawiązujące do 120. rocznicy robotniczych strajków łódzkich z 1905 roku i do buntowniczego ducha, który drzemie w sztuce teatru.
Łódzkie Centrum Wydarzeń ul. Zachodnia 54/56
Piątek, 11 kwietnia
Godz. 18.00 – spektakl Zemsta, Těšínské Divadlo (Teatr Cieszyński)
Sobota, 12 kwietnia
Godz. 19.00 – performance Tkanki Głębokie, Kobiecy Zakład Pracy
Niedziela, 13 kwietnia
Godz. 20.00 – monodram Atrapa Utopia – Iwona Konecka
Magiczny świat Davida Lyncha
Trwa retrospektywa Davida Lyncha w NCKF w Łodzi. W piątek - kręcony między innymi w Łodzi film „Inland Empire" oraz spotkanie z twórcami.
Piątek, 11 kwietnia
Narodowe Centrum Kultury Filmowej Łódź ul. Targowa 1/3
Godz. 17.00
Wstęp biletowany
Kutno żyje teatrem
Trwają 4. Kutnowskie Spotkania Teatralne. W najbliższy weekend można zobaczyć trzy spektakle. W piątek, 11 kwietnia „Aktor to brzmi dumnie" satyrę na zwód aktora. W sobotę zobaczymy spektakl „Poprawka, czyli jak się pozbyć narzeczonej", czyli komedię opowiadająca o tym, że miłość nie ma wieku ani terminu przydatności i może zdarzyć się każdemu. W niedzielę, 13 kwietnia zobaczymy „Separatkę" Teatru Polskiego z Warszawy. Bohaterkami sztuki Joanny Szczepkowskiej są dwie kobiety, które prawdopodobnie nigdy by się nie spotkały, gdyby nie przypadek. Marta i Alina trafiają do szpitalnej sali przeznaczonej dla jednej osoby. Żadna z nich nie chce ustąpić i wyjść, bo każda uważa, że to właśnie jej należy się miejsce w „jedynce". To komedia, z gatunku tych, co pod pozorem lekkiej formy przemycają przenikliwą prawdę o naszej rzeczywistości.
Centrum Teatru Muzyki i Tańca Kutno, ul. Teatralna 1
Godz. 18.00
Wstęp biletowany
Koncert wielkanocny
Utalentowana AnMari, artystka, która zdobywa coraz większą popularność, zaprezentuje autorskie utwory w Łowiczu. AnMari to chrześcijańsko-alternatywna polska kompozytorka, multiinstrumentalistka, wokalistka i producentka. Komponuje chwytliwe, neoklasyczne melodie fortepianowe, łącząc je z popowo-gospelowym wokalem.
Piątek, 11 kwietnia
Łowicki Ośrodek Kultury ul. Podrzeczna 20
Godz.19.00
Wstęp biletowany
Klasyka w Atrium
W Skierniewicach można się wybrać na koncert w cyklu Ars w Atrium „Wiolinowo, koncertowo". Wystąpią Hanna Chylińska, skrzypce, Elżbieta Budnik, fortepian, oraz uczniowie Szkół Muzycznych w Skierniewicach. W programie utwory Bacha, Paganiniego, Wieniawskiego, Bartoka i Chopina.
Piątek, 11 kwietnia
CKiS w Skierniewicach ul. Reymonta 33
Godz. 18.00
Wstęp wolny
Świat widziany przez szyby
W Kutnie będzie można oglądać wystawę prac Julii Klimek „Szyby". Piotr Zdrzynicki, kurator wystawy: Szyby Julii Klimek odbijają inaczej. Uważniej. Są matrycą? Lustrem? Na pewno nie weneckim. Może trochę łódzkim. Nie wiem, jak artystka to robi, ale ze szklanych, ostrych krawędzi układa miękkie, świetlne mozaiki. Zaułki, zakamarki. Zgrabnie miesza odbicia z tym czymś, co dla własnej wygody zwykliśmy nazywać rzeczywistością. Wystawa będzie czynna do 11 maja.
Piątek, 11 kwietnia - wernisaż
Kutnowski Dom Kultury, Galeria Okno na Sztukę ul. Żółkiewskiego 4
Godz. 17.00
Wstęp wolny
Opera na poduszkach
Opera na poduchach to cykl dla najmłodszych miłośników muzyki i plastyki, czyli dzieci w wieku 4-6 lat, który w formie zabawy wprowadza w świat teatru, opery i baletu. Zajęcia łączą w sobie elementy warsztatów plastycznych z podstawą wiedzy o kostiumie i teatrze operowym.
Sobota, 12 kwietnia
Teatr Wielki w Łodzi
Godz. 12.30
Wstęp biletowany
Jazz z wyobraźnią
W Łodzi zagra Grzegorz Tarwid Trio. To świetni instrumentaliści znani z wielu jazzowych projektów. Grający na fortepianie lider i jego koledzy, czyli Max Mucha na kontrabasie i Albert Karch na perkusji, zaprezentują program z albumu „Flowers". Utwory są inspirowane naturą, jej zmiennością i chaosem, ale też jej subtelnością i delikatnością.
Sobota, 12 kwietnia
Ciągoty i Tęsknoty ul. Wojska Polskiego 144
Godz. 19.30
Wstęp biletowany
Wystawa rysunków
Zduńska Wola zaprasza na wystawę prac Kingi Witczak „Spokój w chaosie". To rysunki wykonane w sposób tradycyjny i cyfrowy. Kinga Witczak
Sobota, 12 kwietnia
MDK Ratusz - foyer I piętro pl. Wolności
Godz. 16.00
Wstęp wolny
Akademia wróżki Melodi
Wróżka Melodi jest opiekunką muzyki i strażniczką utworów muzycznych. Prowadzi akademię, w której uczy o świecie wróżek i o muzyce. Opowieść zaczyna się w chwili gdy niesforne dzieci zostawiają po zabawie w pracowni Wróżki Melodi okropny bałagan. Okazuje się, że melodie, a zwłaszcza style muzyczne kompletnie się pomieszały. Trzeba pomóc posprzątać ten cały galimatias. Dzieci poznają style muzyczne zmieniając znane i lubiane utwory z literatury klasycznej i rozrywkowej. Piosenka „Mam tę moc" z bajki Kraina Lodu, staje się włoską arią operową, finał uwertury do opery Wilhelm Tell Gioacchino Rossini'egostaje się utworem jazzowym, a kołysanka „Ach, śpij Kochanie" Henryka Warsa i Ludwika Starskiego piosenką góralską.
Niedziela 13, kwietnia
Teatr Wielki w Łodzi
Godz. 12.00
Wstęp biletowany
Eklektyczna muza
Bełchatów zaprasza na koncert zespołu AZISS „Miłość niejedno imię ma". Koncert jest zapowiedzią i promocją debiutanckiego albumu zespołu. AZISS to bełchatowska grupa, która udanie łączy różne gatunki muzyczne: poezję śpiewaną, pop, rock, blues, swing, muzykę
latynoamerykańską i poważną.
Niedziela, 13 kwietnia
Miejskie Centrum Kultury PGE Giganty Mocy
Godz. 18.00
Wstęp biletowany
Wystawa studentów ASP
Do 24 kwietnia można oglądać wystawę prac laureatów 42. Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne. Konkurs Akademii Sztuk Pięknych jest cykliczną prezentacją najwybitniejszych studenckich prac z zakresu sztuk pięknych. Co roku finałowa wystawa jest dla łódzkiej publiczności okazją do poznania aktualnych tendencji sztuki współczesnej, ale przede wszystkim do przyjrzenia się temu, co gra w duszy najmłodszemu pokoleniu twórców. Malarstwo, rysunek, rzeźba, animacja. To tylko niektóre z dziedzin reprezentowanych przez studentów łódzkiej ASP.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Ośrodek Propagandy Sztuki ul. Sienkiewicza 44,
Wstęp wolny
Wystawa wielkanocna
Do 30 kwietnia można oglądać wystawę „Tradycje Wielkanocne/W Drodze... 2025" w muzeum archeologicznym. To eksponaty związane z obrzędowością wielkanocną, m.in. wózek dyngusowy, gaik, sikawki dyngusowe, pisanki wykonane w rożnych technikach. Całość dopełniają rzeźby twórców ludowych z naszego województwa.
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi pl. Wolności 14
Wejście w cenie biletu
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego