wersja testowa serwisu

Wieluńscy policjanci apelują: Uważajmy na pieszych!

Wieluńscy policjanci apelują: Uważajmy na pieszych!

Okres zimowy to czas szybko zapadającego zmroku, opadów deszczu i śniegu, które znacznie ograniczają widoczność uczestników ruchu drogowego. Dlatego niezbędna jest wzmożona czujność i dokładna obserwacja sytuacji panującej na drodze. W ostatnim czasie na trenie Wielunia doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. W jednym z nich poważnych obrażeń ciała doznał 64-letni mieszkaniec powiatu wieluńskiego.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce 5 stycznia 2022 roku o godzinie 23.45 w Wieluniu na ul. 18 Stycznia. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia kierujący peugeotem potrącił przechodzących przez oznakowane przejście dla pieszych 55-letnią kobietę oraz 64-letniego mężczyznę. W wyniku tego zdarzenia piesi trafili do szpitala. Najbardziej w wypadku ucierpiał mężczyzna, który doznał poważnych obrażeń ciała. Kierowca peugeota odjechał z miejsca zdarzenia i po około niespełna dwóch godzinach zgłosił się sam do wieluńskiej komendy. 27-latek został zatrzymany. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna w chwili zgłoszenia się do jednostki Policji był trzeźwy. 27-latek doprowadzony został do Prokuratury Rejonowej w Wieluniu gdzie na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego usłyszał zarzuty spowodowania wypadku, którego następstwem był ciężki uszczerbek na zdrowiu, ucieczki z miejsca zdarzenia oraz nieudzielenia pomocy. Prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe. Szczegółowe okoliczności tego wypadku są przedmiotem prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Wieluniu śledztwa. Do drugiego zdarzenia doszło 8 stycznia 2022 roku około godziny 16.40 w Wieluniu na ul. 18 Stycznia. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów 26-latek kierujący fordem w rejonie skrzyżowania na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił 79-latka. Na szczęście pieszy nie odniósł poważniejszych obrażeń ciała. Obecnie wieluńscy mundurowi ustalają dokładne okoliczności tego zdarzenia.

Przejścia dla pieszych to miejsca bardzo newralgiczne. Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz wchodzącemu na nie. Pieszy zaś powinien pamiętać, że korzystanie z wyznaczonego przejścia nie zwalnia go z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Mając na uwadze te zdarzenia, policjanci apelują do mieszkańców o rozsądek oraz ostrożność na drodze. Musimy pamiętać, że każdy kierowca dojeżdżając do oznakowanego przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Oznacza to, że należy zwolnić i obserwować otoczenie oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się przed pasami celem udzielenia pierwszeństwa osobom pieszym. Piesi także mają szereg obowiązków. Od czerwca 2021 roku obowiązuje nowy zapis w ustawie Prawo o ruchu drogowym, który zabrania pieszym korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych. Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego o używanie elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach. Korzystanie z odblasków kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszych i rowerzystów, dając kierowcy czas na wyminięcie lub wyhamowanie w sytuacji, gdy może dojść do zderzenia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy bezwzględnie zadbać o bycie widocznym na drodze.

Źródło: KPP Wieluń