wersja testowa serwisu

Wierni chcą odwołania Święta Kolorów: „To oddawanie czci obcym bóstwom”. Burmistrz odpowiedział na protest

Wierni chcą odwołania Święta Kolorów: „To oddawanie czci obcym bóstwom”. Burmistrz odpowiedział na protest
zdj. ilustracyjne

Wczoraj, 15 lipca, do Burmistrza Wielunia oraz Dyrektora Wieluńskiego Domu Kultury wpłynęło pismo domagające się odwołania imprezy Holi Święto Kolorów.

Jak czytamy w piśmie, część parafian wyraziła stanowczy sprzeciw wobec imprezy. Ich zdaniem jest to oddawanie czci obcym bóstwom. Zdaniem parafian święto kolorów jest hinduistycznym, niemożliwym do pogodzenia z polską tradycją oraz wartościami chrześcijańskimi. Pojawia się również argument, że uczestnictwo w imprezie niesie za sobą powikłania takie jak astma, alergia czy utrata wzroku.

Pod pismem widnieją pieczątki Akcji Katolickiej przy Parafii św. Józefa w Wieluniu oraz Domowego Kościoła Archidiecezji Częstochowskiej a także podpisy m.in. księży.

Z kolei dzisiaj na profilu Gminy Wieluń pojawiło się oświadczenie, pod którym podpisał się burmistrz Paweł Okrasa. Oświadczenie to jasno mówi, że wydarzenie nie zostanie odwołane. Święto kolorów nie jest imprezą poświęconą bałwochwalstwu czy kultowi jakiego innego bóstwa. 

"Impreza nie ma związku z żadną ideologią i żadną religią. Ma charakter świecki i odpowiada oczekiwaniom społecznym. Zamierzeniem organizatorów jest aby ta radosna forma rekreacji i zabawy miała charakter spotkania rodzinnego, ponieważ od lat z dziećmi przychodzą rodzice i wyrażają wielkie zadowolenie" - czytamy w oświadczeniu.

Tak więc Wieluńskie Święto Kolorów dojdzie do skutku. Impreza odbędzie się jutro 17 lipca w Parku Miejskim. Początek przewidziano na godzinę 15:00.

Poniżej oświadczenia: