Władze województwa łódzkiego chcą "rozruszać maluchy". Rusza nowy program, przekazano na niego 3,5 mln złotych

df3854c7a3c3bf2c5ca5e5de1784c1ad_XL
fot. Sebastian Sołtyszewski

Łódzkie wspiera sport i zachęca do ruchu od najmłodszych lat. W przypadający wczoraj Dzień Sportu przekazano dobrą wiadomość: samorząd województwa łódzkiego przeznacza 3,5 mln zł na program, który ma za zadanie zaszczepić chęć do ruszania się u dzieci, a przy okazji zmienić myślenie dorosłych.

Celem działania „Przez sport do kompetencji" jest zwiększenie aktywności ruchowej dzieci w wieku 5-9 lat. Aby to zrobić, trzeba stworzyć przedszkolakom oraz uczniom klas I-III odpowiednie warunki i… zachęcić do aktywności dorosłych. Dlatego samorząd województwa zarezerwował w budżecie pieniądze i zachęca organizacje pozarządowe do wystartowania w konkursie na organizację szkoleń dla nauczycieli, wychowawców i trenerów. Teraz – w czasie pandemii – działanie zostanie przygotowane, żeby program ruszył pełną parą zaraz po wakacjach, jak tylko dzieci wrócą do szkół i przedszkoli.

- Według danych problem nadwagi i otyłości w Polsce dotyczy 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i te statystki z roku na rok wyglądają gorzej. Dzieci muszą mieć szansę na zwiększenie aktywności fizycznej – przekonuje marszałek Grzegorz Schreiber.

Samorząd chce objąć zadaniem po 100 przedszkoli i szkół podstawowych. Zostaną one wyposażone w sprzęt sportowy do gier zespołowych, a nauczyciele i trenerzy będą przeszkoleni jak prowadzić zajęcia dla dzieci oraz organizować czas i zabawy ruchowe atrakcyjne zarówno dla maluchów, jak i ich rodziców. Jednym z celów działania jest bowiem przypomnienie dorosłym, że przykład, jaki dają dzieciom, ma ogromny wpływ na ich zachowanie.

Wychowawcy będą się szkolić na miejscu, albo w formie webinarów. Organizatorom zależy, aby w każdym przedszkolu i szkole wybrać lidera, który będzie czuwał nad realizacją programu na linii wychowawca-dziecko-rodzice.

- Chcemy, aby dzieci były sprawniejsze fizycznie, bo jak pokazują badania, sprawność ma bezpośredni wpływ na ich wyniki w nauce, kontakty z rówieśnikami, na ich pewność siebie – dodaje marszałek Schreiber. - Kariera mistrza może się zacząć już od przedszkolaka. Wspieramy rozwój fizyczny najmłodszych, bo łódzkie wspiera sport.

Województwo Łódzkie przeznaczy na to zadanie 3 mln 540 tys. zł, a wydatkowanie pieniędzy rozłoży na 4 lata.

Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych. W tym roku finansowaniem objęte zostaną przedszkola, a w przyszłym również szkoły podstawowe.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi (jg)