Wybory 2023 - Na kogo powinniśmy zagłosować? Sprawdź sugerowanych kandydatów

Wybory 2023 - Na kogo powinniśmy zagłosować? Sprawdź sugerowanych kandydatów

Cisza wyborcza zaczyna się już o północy. Od tego czasu wszelka agitacja wyborcza jest surowo zabroniona. Wielu z nas wie, którą partię poprze w najbliższą niedzielę. Pozostaje jeszcze bardzo ważna kwestia - na którego kandydata z listy oddać swój głos?

Jednym z najważniejszych kryteriów, którym powinniśmy kierować się jest pochodzenie kandydata, a tym samym znajomość problemów i potrzeb lokalnych społeczności.

Nie jest tajemnicą, że osoby, które do naszego regionu mają podejście jak do swoje podwórko, będą traktowały z dużym priorytetem i z zaangażowaniem podejdą do jego rozwoju.

Drugim kryterium, jest doświadczenie kandydata w polityce i samorządzie. Jak doskonale wiemy, ta dziedzina nie jest dla każdego. Trzeba wiedzieć jak poruszać się w tematach politycznych i posiadać dobre relacje z osobami, które mogą nam pomóc w wielu sprawach.

Dokonując wyboru w najbliższą niedzielę, stojąc w kabinie przed kartą do głosowania, zastanówmy się, czy wybór tzw. "jedynki" na liście, która najczęściej jest wstawiona z Warszawy, która nie zna kompletnie naszej małej, lokalnej społeczności, czy to jest wybór, który przełoży się na nasze korzyści?

Oczywiście, że nie. "Jedynki", podobnie jak i dwa kolejne miejsca są zazwyczaj z nadania partyjnego i z dość dużym prawdopodobieństwem spotkanie wyborcze będzie ostatnim momentem, w którym ujrzymy te osoby w naszym mieście.

Dlatego postaw na osobę, która jest stąd. Z naszego miasta, gminy, regionu. Której będzie chciało się działać dla lokalnej społeczności i która najzwyczajniej będzie miała interes w tym, aby zrobić coś dobrego "dla swoich".

Poniżej sugerujemy osoby, na które naprawdę warto postawić. Na które warto zagłosować, mając niemalże pewność, że gdy uzyskają mandat, będą chciały pokazać się z jak najlepszej strony, angażując i odwdzięczając społeczeństwu za okazane zaufanie.

Poniżej kandydaci z różnych ugrupowań politycznych.

Jeśli popierasz Koalicję Obywatelską, zagłosuj na:

Krzysztof Habura, miejsce numer 4

Posiada bardzo duże doświadczenie w polityce i samorządzie. Obecnie Starosta powiatu pabianickiego. Absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury. Pracował jako kierownik obiektu przy budowie Elektrowni Bełchatów.

Małgorzata Raczkiewicz, miejsce numer 8

Manager placówki NZOZ, Członek zarządu powiatu, Pielęgniarka od 36 lat, Prezes Fundacji "Dobry Szpital" - która przekazuje na rzecz każdego roku kwotę rzędu 100 tys. złotych na zakup sprzętu medycznego. Ukończyła studia wyższe w zakresie zarządzania w ochronie zdrowia. Jest znaną, lokalną działaczką, zaangażowaną w wiele inicjatyw.

Marek Matuszewski, miejsce numer 7

Jako Poseł od 2005 roku, przyczynił się do bardzo wielu inwestycji, ściągając do naszego regionu nie dziesiątki, ale na przestrzeni 18 lat setki milionów złotych - dosłownie. Głos na Marka Matuszewskiego, to pewność kolejnych, pokaźnych środków dla lokalnych społeczności na niezbędne inwestycje w infrastrukturę, szkolnictwo oraz sport.

Mateusz Barwaśny, miejsce numer 22

Młody kandydat na liście Prawa i Sprawiedliwości. 32-latek jest doświadczonym samorządowcem, aktywnie zaangażowanym w działalność wielu organizacji i instytucji. Doktor nauk prawnych, specjalizujący się w prawie pracy, Zastępca Dyrektora Departamentu Administracji i Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, Radny i Wiceprzewodniczący Rady Gminy Widawa w latach 2014-2018, Radny i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łaskiego od 2018 roku, Prezes Łódzkiego Stowarzyszenia Samorządowego "PomagaMY". Jak twierdzi, chce wykorzystać swoje doświadczenie i energię do rozwiązywania obecnych problemów lokalnej społeczności

Paweł Bejda, miejsce numer 1

Jest posłem na Sejm VIII i IX kadencji, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego. W przeszłości pełnił funkcje na stanowiskach państwowych i samorządowych, w tym w latach 2012–2014 doskonale sprawdził się jako wicewojewoda łódzki, a następnie do 2015 członek zarządu województwa łódzkiego. Obecnie pełni funkcję Zastępcy przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej. Jest również przedstawicielem Delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Mikołaj Dorożała, miejsce numer 2

Od ponad 20 lat angażuje się w działalność społeczną występując w roli zarówno wolontariusza, jak i samorządowca. Wiele lat pracował na stanowiskach menedżerskich w międzynarodowych firmach, prowadził własną działalność gospodarczą oraz współpracował z polskim sektorem małych i średnich przedsiębiorstw.

W przypadku Senatu wybór jest o wiele prostszy. Tak naprawdę w walce o fotel Senatora liczy się dwóch kandydatów.

Przemysław Błaszczyk, Prawo i Sprawiedliwość

Pełni funkcję Senatora od 2007 roku. Ukończył studia na wydziale nauk o zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Od 2000 r. prowadził własne gospodarstwo rolne. W trakcie pełnienia funkcji w Senacie, pozyskał dla regionu ogromne środki finansowe, dzięki którym lokalne samorządy zrealizowały inwestycje drogowe, termomodernizacyjne oraz w infrastrukturę, w tym w szkolnictwo.

Tadeusz Gajda, Pakt Senacki

Absolwent technikum rolniczego i wydziału rolniczego uniwersytetu ludowego. W 1979 zajął się prowadzeniem indywidualnego gospodarstwa rolnego pod Łowiczem. Należał do Związku Młodzieży Wiejskiej. Od 1972 działał w ZSL, następnie przystąpił do PSL, gdzie objął funkcję prezesa zarządu wojewódzkiego w Skierniewicach. Został także prezesem zarządu OSP w Skaratkach.

Był posłem I, II, III i IV kadencji wybieranym w okręgach płocko-skierniewickim, skierniewickim i sieradzkim z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 2004 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego. W 2005 nie został ponownie wybrany do Sejmu, a od 2006 pełnił funkcję radnego sejmiku łódzkiego.