wersja testowa serwisu

Wyczekiwana przebudowa drogi krajowej nr 45 będzie realizowana

2020-11-11-droga-czarnozyly-01

Początek bieżącego tygodnia przyniósł bardzo pomyślne wiadomości dla mieszkańców Czarnożył oraz miejscowości zlokalizowanych wzdłuż drogi krajowej nr 45 relacji Wieluń - Złoczew. Z oficjalnego komunikatu Ministerstwa Infrastruktury wynika, że w ramach zatwierdzonego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 do realizacji przewidziano rozbudowę odcinka drogi krajowej nr 45 Czarnożyły – Złoczew.

Otwarcie węzła Złoczew na trasie ekspresowej S8 spowodowało bardzo duży wzrost ruchu drogowego przez miejscowość Czarnożyły oraz kolejne miejscowości wzdłuż drogi w kierunku Złoczewa. Zgłoszenia okolicznych mieszkańców, informacje prasowe, pisemne wnioski i prośby docierały do władz samorządowych. Podjęte na przestrzeni lat liczne wnioski, pisma, rozmowy i spotkania Wójta Gminy Czarnożyły z organami Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, przedstawicielami Sejmu i Ministerstwa Infrastruktury odniosły wymierny skutek.

Jak informuje w mediach społecznościowych Paweł Rychlik, Poseł na Sejm RP - kwota przeznaczona na to zadanie wynosi ponad 150 milionów złotych.

- Drodzy Państwo, te fatalne warunki ulegną zmianie. Grubo ponad 150 milionów złotych trafią na upragnioną inwestycję na Ziemię Wieluńską, choć mogło trafić w inną część Polski - Mazowsze, Pomorze... - napisał Rychlik.

Podpisanie Programu inwestycji umożliwia rozpoczęcie prac przygotowawczych do przebudowy DK45 do standardu drogi klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego), w ramach których do 2022 roku planowane jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Realizację robót budowlanych przewidziano na lata 2024–2025.

Nośność na odcinku DK45 o długości 11,6 km zostanie podniesiona do 11,5 t. Inwestycja obejmie budowę ciągów pieszych i rowerowych oraz powiązanie z istniejącymi ciągami, a także budowę i przebudowę zatok autobusowych, wyznaczenie przejść dla pieszych, przebudowę przepustów, rozbiórkę i budowę nowego mostu w Oleśnicy, przebudowę skrzyżowań i budowę kanałów technologicznych oraz usprawnienie systemu odwodnienia.

źródło: UG Czarnożyły